Молодіжний центр VPN Zone — місце, готове змінювати світогляд молоді з прифронтових територій

Історії успішних проєктів у рамках програми малих грантів Інституту лідерства та управління УКУ

Що формує особистість? Звичайно, це певні принципи, цінності, які допомагають зробити правильний вибір у житті. Проте не менш важливу роль відіграє оточення, що впливає на наш розвиток. Саме тому в підлітковому віці так важливо мати людей поруч, які б допомогли побачити життєві орієнтири, та й просто зробили життя молоді активнішим, цікавішим та насиченішим. 

Але які активності, окрім державних гуртків чи спортивних секцій, пропонують маленькі українські міста? Чим цікавиться молодь на прифронтових територіях, де часто чути стрілянину, а населення не відрізняється особливим патріотизмом?

Дуже важливо, щоб молоді люди розуміли цінність освіти, культури, неформального спілкування. Це стало одним з головних завдань при створенні молодіжної платформи «VPN Zone» для підлітків 15-17 років у місті Світлодарськ, Донецької області, яке знаходиться менш ніж за десять кілометрів від лінії фронту. Олександр Ширшин, один із засновників платформи, випускник Інституту лідерства та управління УКУ, переконаний, що реалізований у рамках програми малих грантів ІЛУ проєкт «VPN Zone», — це місце, яке заохочує підлітків до неформальної освіти, культурної діяльності, що також формує їх особистість.

Молодіжна платформа «VPN Zone» — це простір для молоді, де кожен може відшукати щось своє: тематичні тренінги та лекції про подорожі, заняття з боксу, музичні інструменти, кіно й дискусійні клуби тощо. За словами Олександра Ширшина, люди спочатку приходили у «VPN Zone», щоб мати якесь дозвілля: почитати книжку, пограти в ігри, подивитися фільм, потім ішли додому. Згодом вони почали знайомитись, шукати спільні теми для розмов та інтереси — об’єднувались. «Більшість відвідувачів приходять не тільки заради різних подій чи тренінгів, а й як волонтери. На жаль, поки що підлітки не виявляють ініціативи реалізувати якісь власні ідеї в межах простору, хоча така опція теж є. Думаю, що з часом усе буде добре, і ми втілюватимемо наші ідеї разом», — розповідає Олександр.

 

Раніше у Світлодарську не було закладів неформальної освіти, де б молодь могла зустрічатися, навчатися, дискутувати, допомагати одне одному. Тому мета організаторів — створити умови для функціонування такого простору, де було б усе необхідне для розвитку та відпочинку (wi-fi, комп’ютери, проектор, бібліотека з новими та корисними книжками, настільні ігри тощо). У місті ще з радянських часів залишились заклади для підлітків: басейн, спортивна зала і гуртки на базах шкіл. Вони мають бюджетне фінансування, тому зазвичай їхні відвідувачі — школярі, яким нав’язують такі активності, не адаптовані під потреби сучасної молоді.

Активісти «VPN Zone» починали свою роботу у Світлодарську ще до початку реалізації цього проєкту. «Ми спочатку співпрацювали з організацією, яка надавала гуманітарну допомогу місцевим жителям. Коли люди сиділи по підвалах, ховаючись від обстрілів, тоді їм були потрібні базові речі, їжа, ліки. Коли потреби змінилися, люди почали зловживати допомогою. Я побачив, що ми вирощуємо споживачів. Це неправильно», — розповідає Олександр Ширшин. Тоді команда зрозуміла, що потрібно змінювати підходи й зосереджувати свої зусилля на тих, хто відкритий до нового — молоді. Це ті, на кого можна впливати, сприяти їхньому розвитку, формувати світогляд, зовсім відмінний від батьків та старших поколінь.

 

Спочатку активісти робили кіноперегляди у квартирах співорганізаторів проєкту, Андрія Шуткевича та Андрія Полухіна. «Було зрозуміло, що потрібен простір, де ми та молодь зможемо зібратись разом і комфортно працювати. Звісно, що швидко й легко знайти потрібне приміщення за помірну ціну було важко. Один підприємець погодився дати в оренду приміщення. Це коштувало дорого, і стан був не з найліпших. Усі доклали хороших зусиль, щоб зробити ремонт своїми силами і сприятливу атмосферу для роботи платформи», — поділився Олександр Ширшин.

Попередньо команда зверталася за підтримкою до місцевої влади. Саме в той час в Україні запускався проект зі створення молодіжних центрів у Донецькій та Луганській областях. За словами Олександра, один з таких центрів створювали у Світлодарську, тому активісти сподівались працювати над цим проєктом. «Ми пішли до міського голови проговорити про можливість спільно працювати над молодіжним центром, та нам дуже неприємно відмовили, були суперечки. Після цього ми просто відкрили свій простір, робили все так, як вважали за потрібне. На мою думку, місцева влада хотіла просто “відмити” гроші собі в кишеню, це можна було зрозуміти за тими закупівлями, що вони робили», — говорить Олександр. 

Місцева влада витратила значну кількість бюджетних коштів на молодіжний простір, проте це не зацікавило відвідувачів. Люди там працюють тільки заради зарплати, ідея їм байдужа, а місцевих школярів просто змушують ходити туди після школи, погрожують поганими оцінками. На думку Олександра, усе виглядає дуже показово, тільки щоб прозвітувати. Дітям не цікаво, вони там просто марнують час.

 

Життя за 10 км від лінії фронту має свої особливості. Місто і мешканці дуже закриті. Більшість населення — це ті, хто не підтримує українську владу й українську державність. Тож важливою місією платформи стало формування та розширення світогляду молодих людей, щоб вони почали аналізувати та перевіряти інформацію навколо себе, усвідомлювати свою відповідальність перед собою та оточенням. Організатори проєкту вірять, що в майбутньому усі знання, досвід та цінності, які набудуть відвідувачі, поширюватимуться далі й у такий спосіб будуть формувати свідоме і відповідальне громадянське суспільство. 

«VPN Zone» — це платформа для соціальної взаємодії, тут будуються стосунки між організаторами, тренерами, лекторами й відвідувачами. «Вони бачать, чим живе команда. З часом ти маєш авторитет і відчуваєш повагу в їхніх очах, а молодь так само наслідує твій приклад і працює наполегливіше і завзятіше», — розповідає Олександр. Цінності, які створюють і несуть організатори, стають пріоритетними для молоді, яка перебирає їх на себе.За словами організаторів, важливо було знайти людей, які б першими прийшли, зрозуміли й відчули, що цей простір — це місце для кожного, кому хочеться розвитку і підтримки. Вони шукали відвідувачів у соціальних мережах facebook, щоб достукатись до батьків, в Instagram, щоб розповісти про простір для молоді, розклеювали оголошення про відкриття нового місця, де буде цікаве дозвілля. І звісно, перші відвідувачі розповідали іншим. Так простір і робота команди набувала визнання та отримала нових прихильників. 

 
Молодіжна платформа «VPN Zone» перший простір у Світлодарську, який проводить навчальні та культурні заходи для молоді. Під час тренінгів та лекцій можна було отримати знання у сфері проєктного менеджменту, керування часом, прийнятті рішень, управління фінансами та часом, у роботі з аудіовізуальними комунікаціями тощо. 

Для проведення неформального навчання цікавої програми було недостатньо. Потрібно було знайти тих, хто готовий навчати молодь, ділитися досвідом. Насамперед ініціатор проєктту Олександр Ширшин звертався до колег та випускників спільноти Інституту лідерства та управління УКУ, які допомогли відшукати потрібні контакти та зацікавлених лекторів.


Молоді люди вчилися формувати та висловлювати свої думки публічно. «Спочатку люди приходили й не могли нічого сказати. Потім, коли приїжджали тренери, підлітки починали потроху говорити про свої думки і враження, ставити запитання і отримувати відповіді, вони дискутували між собою. Після занять я питав у тренерів, що вони думають про наших відвідувачів, як їм ця аудиторія. Вони були задоволені, половина людей добре обґрунтовують свої відповіді, а для Світлодарська — це досягнення», — говорить Олександр. 

Важливим етапом роботи «VPN Zone» став фестиваль вуличної музики, під час якого хлопці, що навчалися гри на гітарі в Андрія Полухіна, могли поділитися своїми досягненнями з іншими. «Хлопці знали, що я граю, і я почав з ними займатися. У нас була гітара в молодіжному центрі. Так виникла ідея зробити наш музичний фестиваль — як підсумок навчання», — пригадує Андрій. 

 

За словами організаторів, цей захід зібрав багато відвідувачів, молодь була дуже зацікавлена в проведенні такої події. Фестиваль об’єднав близько 100 людей, залучив волонтерів, місцевих музичних виконавців, які займаються музикою на базі платформи та виконавців з Мирнограда та Покровська. 

Також захід став тим поштовхом і мотивацією для хлопців, які з менторською підтримкою Андрія показували свої музичні виступи. Один з відвідувачів молодіжної платформи так захопився музикою, що в майбутньому мріє бути професійним музикантом. «Я маю мрію і знаю, ким хочу бути, маю своїх кумирів. Раніше я ходив до міської музичної школи, але там завжди були якісь проблеми: то з викладачами, то з музичними інструментами. Потім я прийшов до «VPN Zone», і Андрій почав навчати мене і ще кількох людей грати на гітарі та інших музичних інструментах. Тепер вчуся грати на гітарі та синтезаторі й беру уроки вокалу, намагаюся приділяти цьому достатньо часу» — розповідає Олег, відвідувач молодіжного простору 

Олегу шістнадцять років, і він не пригадує, щоб у місті взагалі щось цікаве відбувалось. За його словами, кожен розважає себе як може. «У нас залишись якісь спортивні секції, але чогось дійсно цікавого, окрім «VPN Zone» немає. Там відбуваються цікаві тренінги, ми з друзями дуже часто відвідуємо всі заходи. Незабаром організатори планують навчання у різних візуальних програмах, photoshop, наприклад, тож я теж хочу долучитися», — говорить Олег.

Окрім заходів неформальної освіти, ігрових клубів у «VPN Zone» була також й секція боксу, яку організовував Олександр Ширшин. Проте заняття доводилось проводити в сусідньому селищі, оскільки місцева влада знову відмовила ініціаторам проєкту у відповідному приміщенні. Голова селища Новолуганське підтримав ідею спортивної секції, тож хлопцям дали в користування спортзал однієї зі шкіл. Після цього вони знайшли кошти на спортивне обладнання, відремонтували спортзал, купили ринг і почали тренування два рази на тиждень. 

 

Дорога до Новолуганська туди-назад — це 25 кілометрів, які підлітки долали двічі на тиждень, щоб займатися боксом з тренером. Спочатку Олександр возив усіх машиною, але згодом відвідувачам секції довелось добиратися до спортзалу власними велосипедами. Проте за словами хлопців, ця відстань була того варта, а мотивація до занять ще більше підсилювалась.

Одна з активностей молодіжної платформи — різноманітні дискусійні клуби, обговорення. Велику зацікавленість у відвідувачів викликав клуб “Marvel”, ініціатором якого був Андрій Полухін. «Це зустрічі для поціновувачів супергеройського Всесвіту Marvel, як у форматі коміксу, так і фільмів. Ми говорили про якісь особисті якості, порівнюючи їх із героями коміксів/фільмів, потім порівнювали їх із реальним життям. Найулюбленішим персонажем усіх був Людина-павук, бо він теж підліток», — розповідає Андрій. 

 

Звісно, перед командою організаторів молодіжної платформи багато викликів: операційна діяльність платформи, пошук партнерської й фінансової підтримки для реалізації нових потрібних для громади проєктів. Проте, за словами ініціатора «VPN Zone» Олександра Ширшина, саме навчання в Інституті лідерства та управління УКУ допомогло зрозуміти, як повинна працювати молодіжна платформа. «Ми не робили заходи, щоб імітувати якусь діяльності. Ми залучали волонтерів, навчали людей, показували їхні результати на фестивалі. Ми ставили цілі, досягали їх, і вся наша діяльність — це послідовність завдань і цілей заради спільної мети. Наша робота — це щось нове для міста», — розповідає Олександр. 

Молодіжна платформа «VPN Zone» продовжує свою щоденну роботу з молоддю міста Світлодарськ. Ділиться знаннями та можливостями з підлітками, спраглими й відкритими до нового. Команда працює над новими активностями та проєктами, покращує якість уже наявних активностей. Одна з цілей команди — щоб відвідувачі платформи були ініціативними й самі пропонували реалізовувати нові проєкти та заходи. Саме так можна показати громаді міста, що молодь має свої цінності, ідеали й готова наполегливо працювати, щоб досягти результату. 

Проєкт «Молодіжна платформа в м. Світлодарськ» реалізований у рамках програми малих грантів за підтримки Інституту лідерства та управління Українського католицького університету та фундації Чарльза Стюарта Мотта (Charles Stewart Mott Foundation).

Анна Дорожко | Інститут лідерства та управління УКУ Адреса

Український Католицький Університет
вул. Козельницька, 2а, офіс 310
Львів 79026, Україна
Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Телефон

+38 (032) 240-99-45 (#3627)
+38 (093) 20-60-310

Підписатись на розсилку