Уроки відповідальності з Кшиштофом Становські

15 листопада в Українському домі у Варшаві, в рамках закордонного модулю магістерської програми з Управління неприбутковими організаціями Інституту лідерства та управління УКУ, відбулася зустріч з громадським активістом Польщі, президентом Фонду Міжнародної Солідарності  - Кшиштофом Становські. Говорили про досвід польських неприбуткових організацій, відповідальність і… таджицьких корів. Публікуємо конспект найцікавішого з почутого.

1% від загального податку – громадським організаціям

В Польщі для кожного платника податків існує опція віддати 1% на підтримку ГО, без збільшення загальної суми податку. У такий спосіб 11 млн. поляків зібрали 100 млн. євро і надали фінансову підтримку 800-м організаціям неприбуткового сектору.

Цей інноваційний фінансовий інструмент є також досить унікальним, адже використовується тільки у чотирьох країнах світу: Монголії, Угорщині, Словаччині та, власне, Польщі. Однак існує небезпека, що польська держава припинить підтримувати громадські організації в такий спосіб.

Громадський сектор може швидко та розумно організовувати людей для вирішення конкретної проблеми

До прикладу, велосипедисти Варшави, котрі домоглися розвитку велоінфраструктури у місті. Вони домовились, що всі одночасно раз на місяць (у п’ятницю) виїжджатимуть на головне автомобільне кільце міста  й  їздитимуть там по колу. Як наслідок, у чверті Варшави автомобільний рух був паралізований.

Акція прищепила водіям авто повагу до велосипедистів і звернула увагу влади на необхідність, спочатку, призначення офіцерів, які б відповідали за велосипедний рух, а згодом - створення мережі велодоріжок. Сьогодні, якщо у проекті вулиці не передбачені велодоріжки, він не затверджується.

Інший приклад: як управління школами перебрали на себе батьківські комітети. Тепер освіта в селах Польщі за якістю не поступається міській. І це відбулось у наслідок усвідомлення поляками вислову «наші діти – наша відповідальність». (До речі, українці в польських школярів асоціюються з викладачами англійської мови :)

Дуже яскравим є приклад Таджикистану.

Часто у таджицьких селах взагалі не лишалось чоловіків-годувальників (або помирали, або їхали на заробітки), тож дбати про родину мусили жінки.  Вони створювали жіночі клуби, щоб гуртом купувати корів, адже корова – це гарантія, що сім’я не голодуватиме.

Кожен рік клуб вирішував, у кого в родині житиме корова. По закінченні року, жінка віддавала корову назад і виплачувала 30% її вартості, а прибуток з продажу молочних продуктів і теля лишалися в жінки. У такий спосіб вдавалось уберегти від голоду багато сімей.

Коли чоловіки поверталися, або не мали потреби їхати на заробітки, і проблема голоду більше не стояла, жінки використовували отриманий клубом прибуток для вирішення місцевих питань (наприклад, оплачували навчання обдарованих дітей).

 

Люди самі можуть робити все

Насправді,  провідниками багатьох реформ стають люди з громадського сектору, і саме в цьому бачать свою основну мету активісти Польщі: не у створенні сильної держави, яка буде робити все для людей, а у створенні суспільства, в якому люди можуть робити все самі. «Дружити» з державою громадським організаціям потрібно обережно, адже історія знає тільки дві НГО, які дуже сильно підтримувалися урядом - це Комсомол і Гітлерюгенд.

Важливо вчитися брати відповідальність за свою країну на себе. І не менш важливо розуміти: якщо ви не будете готові брати цю відповідальність на себе, знайдуться інші люди з іншими цінностями й  інтересами,  які із задоволення зроблять це за вас.

Отже, якщо хочете зібрати людей для якоїсь роботи…

… сформулюйте чітке завдання.  Це має бути щось конкретне, адже люди мають розуміти, для чого вони прийшли.

Будьте з людьми. Якщо ви маєте план, самі досвідчені волонтери будуть готові вам допомагати.

Готуйтеся бігти марафон.
Якщо ви думаєте, що можете змінити країну в три тижні, то це не реально, але ви можете зробити велику зміну маленькими кроками. Треба працювати в обраному напрямку мінімум рік, перш ніж побачиш початок змін.

Пам’ятайте, треба постійно працювати.

Адреса

Український Католицький Університет
вул. Козельницька, 2а, офіс 310
Львів 79026, Україна
Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Телефон

+38 (032) 240-99-45 (#3627)
+38 (093) 20-60-310

Підписатись на розсилку