Учасники програми «СпільноДія» завершили своє навчання

Фініш, увага, старт: учасники сертифікатної програми «СпільноДія» завершили своє навчання

«Отримаю диплом і видихну з полегшенням» - це зовсім не про випускників навчальної програми «СпільноДія», яку Інститут лідерства та управління Українського католицького університету реалізовує спільно з Інститутом міста в рамках проекту «Громади в дії». Для цих активних містян кінець навчання означає початок щоденної кропіткої роботи над реалізацією власного проекту, який обов’язково  змінить життя мікрогромад Львова на краще. 25 лютого у конференц-залі храму Софії-Премудрості Божої випускники програми зібрались на останню навчальну зустріч, щоб разом надихнутися на активну дію, адже попереду іспит, який вони складатимуть вже у реальному житті.

На запрошення керівника проекту Ірини Цяпи, першим із мотиваційною промовою до авдиторії звернувся дисидент і правозахисник, віце-ректор УКУ з питань призначення та місії Мирослав Маринович. Попередив, що говоритиме метафорами.

«Я чую, як багато людей кажуть: «Ну був в нас Майдан і що? Нічого не змінилось». Неправда. Згадайте, якою цілковито пасивною державою була Україна до Майдану і, раптом, Україна стає активною. Це заслуга громадянського руху. Майдан був величезним фотоном світла, і після Майдану, це світло увібрали у себе волонтери: якби не вони, ми би втратили державу. Отже, оцінюйте Майдан по тому, скільки роботи виконано тими людьми й оцінюйте Майдан по собі.

Який сенс вашої діяльності? Ви всі знайомі з ефектом повітряної подушки: це щось таке, що не дає, наприклад, човну впасти на воду. Так от, громадянське суспільство й активність людей є повітряною подушкою, яка не дозволяє державі впасти на людину.

На жаль, ми маємо дві дуже увиразненні реакції на будь-яку кривду: або мовчки коримося, поки зло не перетне всі межі, або бунтуємо. Нам бракує точкової реакції на кривду, щоденної роботи і солідаризації з іншими людьми у боротьбі за свої права. Тому ви - громадські активісти - маєте бути велосипедистами, які розуміють, що ровер їде тільки тоді, коли постійно крутиш педалі».

Захисник української мови, громадський діяч Святослав Літинський був другим, хто звернувся до випускників програми зі словами натхнення.  Він мотивував аудиторію власним прикладом і досвідом.

«Я почав свою активну діяльність у 2011-2012 роках. До того я почувався якимсь юродивим, думав, що те, що я роблю – умовно кажучи, не купую йогурти російського виробництва, - нікому не потрібно. Але однодумці знайшлися.

Я сформував таку думку: або роби щось, щоб змінити ситуацію, або не кажи, що вона тобі не подобається. Наприклад, побачив яму на дорозі, то потрібно хоч щось зробити: якщо не відремонтувати дорогу, то принаймні викликати аварійну службу.

Інколи я почуваю себе маленькою собачкою, яка вчепилася у слона: деякі справи тривають роками і поступово приходить зневіра. Але якщо продовжуєш свою справу, потім обов’язково бачиш, що принаймні ногу того слона ти вже заковтнув.

Як казав пан Мирослав Мариновича, ми дійсно є тим тиском, який тримає державу, і якщо ми не будемо відстоювати свої права, їх обсяг буде зменшуватись. Тому відстоювати свої права – це один з найбільших наших обов’язків».

Успіхів випускникам зичив колишній керівник департаменту сім’ї та молоді Львівської міської ради Володимир Шнайдер.

«Насправді, найскладніше чекає попереду, але будь-яка громадська робота – це найбільший кайф, який ви можете отримати. Працюючи за дуже низьку плату, або безкоштовно ви, однак, втілюєте проекти, які змінюють життя вашої громади на краще, вони впливають на сотні людей».

Перед тим, як вручити випускникам сертифікати, що засвідчують успішне закінчення навчання й участь у програмі (для тих учасників, хто відвідав більше 50% занять), нагоду поділитися враженнями від програми мав директор Інституту міста Олександр Кобзарев. Він, насамперед, подякував активістам за час і зусилля, які вони докладали до навчання, адже часто заняття проходили ввечері, після робочого дня, а інколи й по суботах.

«Я завжди захоплювався громадськими активістами, тому що вони, маючи мрію, не жаліють ні особистого часу, ні своїх ресурсів, щоб цю мрію зреалізувати.

Червоною ниткою всі, хто виступав сьогодні перед вами, говорили на спільну тему, і я теж скористаюся метафорою, щоб пояснити свою думку. Що ми робимо з гірким, міцним чорним чаєм, щоб він став приємніший? Додаємо цукор. Сьогодні в Україні склалась певна система, і ми говоримо, що нас не все у цій системі задовольняє. Тому ми мусимо додавати до неї достатньо нових думок, цінностей, нових людей, які прийдуть і будуть втілювати зміни.

І Мирослав Маринович, і Святослав Літинський слушно говорили, що громадянське суспільство має тиснути на державу, штовхати зміни, але я пропоную трохи іншу точку зору: входьте в систему, і тільки тоді ви зможете її змінити. Як казав Френсіс Фукуяма, переставайте бути аутсайдерами, ставайте інсайдерами».

Після цих слів, перейшли до вручення сертифікатів. Менеджер проектів Інституту міста і, одночасно, учасник програми Тарас Гакавчин, фотографував на пам’ять кожного, хто отримував документ з рук Олександра Кобзарева й Ірини Цяпи.  Каже, що йому цікаво було спостерігати за тим, як громадські активісти вчаться і професійно зростають, і зростати пліч-о-пліч із ними.

«Активісти постійно згадували, що їм бракує певних інструментів для втілення проектів, і на цій програмі вони мали можливість навчитися того, що їм бракувало.

Цікаво було поєднувати роботу і навчання. Інститут міста є відкритою до навчання структурою, і ми розуміємо, що можемо бути експертами в одній галузі, але нам є чого повчитися в іншій. Наприклад, на семінарі з конфліктного менеджменту було дуже цікаво.

Програма також дала можливість додатково поспілкуватися з громадою, пізнати активістів з іншої сторони. Раніше ми зустрічалися десь у районних бібліотеках і, напевно, існувала якась недовіра. Тепер ми побачили, що між активістами і містом може вийти плідна співпраця».

Автор Анастасія Стьопіна

Адреса

Український Католицький Університет
вул. Козельницька, 2а, офіс 310
Львів 79026, Україна
Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Телефон

+38 (032) 240-99-45 (#3627)
+38 (093) 20-60-310

Підписатись на розсилку