Чому в сучасному світі важлива теорія комплексності?

Відгуки учасників про навчальну програму "Як ухвалювати рішення в умовах постійної невизначеності", що відбувалася у Львові 17-18 листопада 2017 р. Упродовж двох днів близько 20 управлінців та менеджерів отримали розуміння теорії комплексності (Complexity), на якій базується Динаміка людських систем (Human Systems Dynamics). HSD дає інструменти для рішень та дій у нестійкому, невизначеному, заплутаному і багатозначному світі.

 

Моя професійна діяльність пов'язана із прогнозуванням майбутнього і пошуку рішень для нього. Оскільки майбутнє є тотально невизначеним, мене дуже цікавлять будь-які системи, які пропонують можливість побудови дії в невизначеності. Хочу зрозуміти, як вибудовуються рішення для ситуацій, які є викликами. Наприклад, в умовах війни виникає дилема: потрібно чи ні відбудовувати мости у прифронтовій зоні. Ми не можемо користуватися якимось досвідом, бо його визначає дуже багато факторів. Але ми змушені ухвалювати рішення. Ключовим є те, як ми його вибудовуємо, і чому таке рішення є правильним, а інше – ні. Бо війна – це тотальна невизначеність.

Віктор Андрусів, виконавчий директор Українського інституту майбутнього

Ми живемо у світі, що постійно змінюється. Інформації надзвичайно багато, і вона формує наступні наші дії та вчинки. У мене є проект, пов'язаний із суспільним мовленням в Україні. Це один світ, який стрімко змінюється. Є також проект, пов'язаний зі стратегією розвитку присадибних і паркових господарств у Донецькій і Луганській областях. Це дуже складна система, де навіть немає досвіду України чи інших країн Європи в тому, як з цим працювати. Тому що з часів Другої світової у Європі не було збройних конфліктів такого масштабу і таких наслідків. Зі вже почутого важливими для мене стали інструменти, як визначити, який процес: скінченний чи нескінченний. У цьому контексті я побачила питання і проблеми, з якими зараз працюю. Відповідно це змінює підхід та очікування щодо того, коли і який результат я отримую. Я можу бути або фрустрована, або розуміти, що це процес, який треба полюбити.

Наталя Доманська, директорка ТОВ "NIRAS Україна"

Я працюю в Міністерстві охорони здоров'я, займаюся питанням створення ІТ-департаменту і відповідної інфраструктури. Ми часто користуємося набутим досвідом, забуваючи думати перед прийняттям нових рішень. Тобто, у схожій ситуації ти дієш так само, як діяв раніше. І пропускаєш етап, коли зупиняєшся та аналізуєш проблему. У цьому є ризик, бо ситуація насправді вже інша.

Павло Бондаренко, радник міністра в Міністерстві охорони здоров'я України

У сучасному світі дуже багато каналів інформації. Таке перевантаження, що іноді немає за що зачепитися. Інколи це призводить до стресових ситуацій. Я дуже швидко ухвалюю рішення. Мені це подобається, але хочу бути впевненою, було це вірно чи ні. Такі питання мене хвилюють і, думаю, будь-яку організацію. Здатність дивитися на події комплексно – це сьогодні необхідність. По-іншому вже думати не можна. Не можна думати обмежено. Але це інша модель мислення, і її треба напрацьовувати.

Євгенія Аратовська, керівниця ГО "Україна без сміття"

Не можна бути успішним без розуміння сучасних тенденцій. Зокрема, мені зараз доводиться аналізувати дуже великий обсяг інформації і приймати конкретні рішення, не знаючи всіх обставин. Я вже отримав декілька простих та конкретних кейсів, з яких зробив деякі висновки. Наприклад, як зробити супервізію своїх проблем. Потрібно озвучити свою проблему трьома простими реченнями, а не десятьма. І нехай тобі зададуть питання, які скерують тебе в необхідне русло.

В'ячеслав Черненко, керівник Патронатної служби міністра в Міністерстві охорони здоров'я України

Через аналіз нашого досвіду та розуміння викликів у діяльності я бачу потребу в комплексному підході. Лінійні рішення якщо дають ефект, то короткотривалий. Поки ти переключився на інший фактор чи вимір, ефект вивітрюється. Мені хочеться, щоби вплив був глибший і триваліший. Цей підхід поєднує відразу декілька факторів. Про це дуже складно говорити навіть між собою. Якщо інтуїтивно ми розпізнаємо, то специфічного інструментарію нам не вистачає.. Я дуже сподіваюсь, що комплексний підхід буде визнаний як актуальний. Треба знаходити спосіб об'єднувати декілька факторів. Ми говоримо не про шаблони. Вчимося помічати, як ми мислимо, вчимося ментальній гнучкості і вмінню переключатися з одного способу на інший. Це рідкість, коли навчальні програми пропонують не готові рішення з відповідями. А якщо це рішення не працює, то ви неправильно ним користуєтесь. Ця навчальна програма змінює спосіб мислення або його розширює.

Ірина Соловей, cпівзасновниця платформи "Велика Ідея", президентка ГО "Ґараж Ґенґ"

Адреса

Український Католицький Університет
вул. Козельницька, 2а, офіс 310
Львів 79026, Україна
Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Телефон

+38 (032) 240-99-45 (#3627)
+38 (093) 20-60-310

Підписатись на розсилку