Про цінності нової української школи дискутують вчителі 10-ти міст України

Дискусію про цінності нової української школи розпочали експерти проекту "Простір освітніх ініціатив" Українського католицького університету. Якими мають бути ці цінності? Як вони впливатимуть на поведінку вчителя та організацію навчального процесу? Наскільки теперішня взаємодія вчителів з учнями у школі відповідає цим цінностям? Відповіді на ці та інші запитання шукали 6 грудня у Львові вчителі, учасники та учасниці тематичного воркшопу "Цінності нової української школи". Львів став одним із десяти міст, де відбувається така зустріч. Серед інших – Івано-Франківськ, Луцьк, Краматорськ, Київ, Дніпро, Житомир, Суми, Одеса та Миколаїв. Інститут лідерства та управління координує один із напрямків проекту – "Лідерство, базоване на цінностях", в рамках якого організовані воркшопи.

"Якщо говорити про українське суспільство, то тема цінностей стала модною. Існує загроза їх дискредитації, бо про цінності після Революції Гідності почали говорити всі. У "Концепції нової української школи" виписана низка цінностей, що мають бути впроваджені. Коли ми почали цей документ досліджувати, зрозуміли, що там немає їхніх визначень. Є лише перелік. Тому вони мають осмислюватися на глибшому рівні через діалог, фокусування, приклади, і виходити на спільне розуміння, адже кожну цінність можна трактувати по-різному. Ми хочемо зрозуміти, як у школі відбувається взаємодія? Що називаємо правильною поведінкою, а що – ні? Чи ми формуємо учня слухняного, чи самостійного і відповідального?", – зазначив соціолог, експерт проекту Руслан Савчинський.

За його словами, такі зустрічі покликані, з одного боку, спонукати до рефлексії вчителів про визначені цінності і почати формувати їхнє розуміння через діалог, з іншого – зрозуміти культурне тло у школі, ті зони загроз і викликів, що мають бути враховані.

"Функція вчителя як того, хто передає знання, – вичерпалася. Вчитель має навчити дітей користуватися цими знаннями. Це називається компетенції. Концепція нової української школи звертається до цього. Вона каже про те, що після школи дитина має мати певні навики і знати, де і як їх застосувати. Є друга особливість цієї концепції про те, що школа не буде займатися вихованням дитини, а буде формувати цінності. Але недостатньо просто сформувати список цих цінностей чи видати конкретні розпорядження, накази і директиви. Так цінності не формуються. Цінності проявляються через поведінку. Це питання дуже актуальне і стоїть перед вчительським колективом, перед Міністерством освіти і науки: яким має бути вчитель нової української школи? Ми наповнюємо рамку концепції змістом і, таким чином, впливаємо на цей процес", – зазначила директорка ІЛУ УКУ Наталя Бордун.

Учасників воркшопу із соціологічною метою поділили на 4 групи за віком і досвідом роботи: до 30 років з досвідом роботи менше 2-ох років; 30-50 років з досвідом роботи 3-10 років; 30-50 років з досвідом роботи понад 10 років; інноватори.  

Усі групи дискутували про виписані цінності: гідність, справедливість, турботу, повагу до життя, повагу до себе та інших людей, свободу, демократію, культурне різноманіття, патріотизм, повагу до закону, солідарність, відповідальність.

"Ми отримали перелік цінностей і мали написати, які поняття з ними асоціюємо. До кожної цінності дописували: що працює у школі, а що – ні. Серед цінностей були такі, відповідь на які нам було знайти легко, а були ті, про які було складно говорити. Наприклад, відповідальність. Діти запізнюються на уроки, не виконують домашні завдання, не відповідають за власні вчинки, перекладають відповідальність на когось іншого. Рішення ми побачили в тому, що вони самі для себе повинні скласти правила і покарання за порушення. Якщо я не виконав, то що я готовий пожертвувати. У моєму класі ми погодили таку схему: якщо я заважаю комусь вчитися, то я готовий почергувати тиждень замість тієї людини, якій я заважаю. Нам було важко зрозуміти, що учні розуміють під словом "гідність". Вони, напевно, можуть бути патріотами. Але не гідними патріотами, бо гідний патріот поважає ближнього. А от наші діти мають з тим проблеми. Тому ми не завжди могли знайти рішення для проблем у школі. Це нас хвилювало", – поділилася своїми враженнями Наталя Радкевич, вчителька середньої загальноосвітньої школи № 7.

Усі напрацювання організатори планують проаналізувати, на основі чого шукатимуть шляхи, як допомогти вчителю змінюватись або утверджуватись у цінностях, які нова українська школа хоче бачити у своєму випускнику. Адже вчитель має бути не просто людиною, яка говорить про цінності, а людиною, яка цими цінностями живе і допомагає ними жити своїм учням.

Концепція нової української школи (читати документ)

Адреса

Український Католицький Університет
вул. Козельницька, 2а, офіс 310
Львів 79026, Україна
Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Телефон

+38 (032) 240-99-45 (#3627)
+38 (093) 20-60-310

Підписатись на розсилку