ILM Sense Making Lab: підсумки першої дискусії з Володимиром Дубровським

 

Магістерська програма з управління неприбутковими організаціями скерована не лише на вдосконалення управлінських навичок лідерів та лідерок громадського сектору, а й на розвиток їхнього світогляду, зокрема вміння аналізувати актуальні питання та явища в житті нашої країни. У цьому студент(к)ам допомагає читання актуальних книг та дискусії із експертами з різних галузей в рамках ILM Sense Making Lab. 

25 січня відбулася перша така зустріч, на яку ІЛУ запросив Володимира Дубровського, старшого економіста CASE Ukraine, учасника Несторівської стратегічної групи, одного із кращих інституційних економістів України. Студент(к)и дискутували із експертом на основі прочитаних книг «Чому нації занепадають? Походження влади, багатства і бідності» Дарона Аджемоглу та Джеймса Робінсона та «Насильство та суспільні порядки. Основні чинники, які вплинули на хід історії» Баррі Вайнґеста, Джона Волліса та Дуґласа Норта. Нагадаємо, за Нортом, природна держава є коаліцією сильних гравців, кожен з яких може здійснювати і політичне, і економічне насилля. У природній державі єдиний гарантований спосіб збагатитися – це стати владою.

Пропонуємо ознайомитися із кількома тезами, обговореними на дискусії:

1. Порада «розпочни із себе» – одна з найгірших порад в економіці. Система має руйнуватися згори, а правила гри вступати в дію для всіх одночасно. Інакше ті, хто почав із себе, неминуче програють.

2. Виграти в лотерею у доброго диктатора-реформатора майже неможливо. У недисциплінованих країнах таких як Україна авторитарна влада не може опиратися на дисципліновану бюрократію, а відтак їй доведеться займатися підкупом. Саме тому авторитаризм і корупція в українському контексті йтимуть в парі.

3. Мислення в категоріях гри з нульовою сумою (для виграшу одного інший має програти) – одна з найнебезпечніших ілюзій, що є центральним стовпом української бідності та корупції. Світогляд «нульової суми» заважає відрізнити чесний бізнес, який створює додану вартість, і бізнес, який існує завдяки привілеям, рейдерству, силовому витісненню конкурентів. Відтак українці не вимагають гарантування прав власності. Один злодій вкрав в іншого злодія. Для чого втручатися? Це призводить до того, що чесний бізнес опиняється в невигідних умовах і завжди перебуває під загрозою. У результаті нечесний бізнес домінує. Мислення в термінах гри з нульовою сумою є самовідтворюваним пророцтвом.

4. Люди, які живуть грою з нульовою сумою, ніколи не можуть дійти згоди. Тому так складно створювати партії та великі організації.

5. В Україні був період політичної та економічної свободи. Однак ці свободи українці не підтримували. Після 2010-го спочатку політична, а потім економічна свободи були згорнуті. Зараз ми нарешті маємо підтримку і розуміння частини населення.

6. Українські реформи з 1991 року відбувались завдяки фіскальним кризам. Завдяки громадянському суспільству ми вперше маємо період, коли фіскальна криза стихла, а реформи тривають.

7. Немає сенсу боротися з корупцією обмеженого доступу, коли окремі особи чи групи людей отримують привілеї доступу до певних ресурсів та видів діяльності в обмін на лояльність до уряду. Варто руйнувати сам обмежений доступ.

8. В Україні порядок з обмеженим доступом існує завдяки гнучкій законності. Закони встановлюють таким чином, що вони обмежують багатьох людей. Відповідно перед законом майже всі злочинці. Державний чиновник має можливість накладати санкції на тих чи інших людей. Для того, щоби з тобою все було гаразд, ти маєш бути лояльним, часто через давання хабарів.

9. Що нам робити? Займатися просвітою, аби посилювати і розширювати групу людей, яка не мислить категоріями гри з нульовою сумою. Ми дуже близькі до того, аби в Україні встановилась справжня конкуренція. Однак ми не знаємо, скільки залишилось часу, перш ніж відбудеться повернення назад.

Далі буде...

Адреса

Український Католицький Університет
вул. Козельницька, 2а, офіс 310
Львів 79026, Україна
Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Телефон

+38 (032) 240-99-45 (#3627)
+38 (093) 20-60-310

Підписатись на розсилку