Важлива роль громадянського суспільства зараз полягає у побудові суспільної довіри. Це як ткати нову тканину, а не перетягувати стару ковдру..., – аналітикиня Chatham House

Eксперти аналітичного центру Chatham House (Лондон) 22 березня презентували у Львові результати комплексного дослідження про зміни в Україні після Революції Гідності 2014 року. Це одна із низки зустрічей-обговорень публікації у регіонах України, що відбулася за участі виконавчого директора фонду "Відродження" та представника проекту "Громадська Синергія". У заході також взяли участь представники та представниці понад 20-ти громадських організацій, що зараз навчаються на Магістерській програмі з управління неприбутковими організаціями Інституту лідерства та управління УКУ (ІЛУ УКУ). Організували подію Західноукраїнське представництво Міжнародного фонду "Відродження" спільно з ІЛУ УКУ.

Звіт "Боротьба за Україну" є спробою оцінити зовнішні та внутрішні виклики, що стоять перед Україною, та надати рекомендації щодо того, як їх подолати. Серед найважливіших викликів експерти назвали євроінтеграцію, економічні реформи, демократизацію та управління, громадянське суспільство, антикорупційні реформи.

"Динамізм громадянського суспільства в цілому тримається на невеликій групі активістів та професійних неурядових організацій. У той час, як "стара система", підвладна групам інтересів, посилює оборону, відірваність небайдужих громадян від адвокаційної діяльності громадських організацій послаблює тиск на реформи знизу. Щодалі помітніша мобілізація популістських та радикальних груп свідчить про вразливість громадянського суспільства, а це, своєю чергою, породжує розчарування", – йдеться в резюме дослідження "Боротьба за Україну".

Утім, за словами експертів, за останні 4 роки Україна зробила більше, ніж за попередні роки від часу незалежності.

"Після 2014 року пройшло 4 роки, і всі події, що трапилися тоді, трохи втратили здатність вражати і шокувати... Україна заслуговує похвали за те, що було зроблено за останні чотири роки. Це набагато більше, ніж за останні 20 років її існування. Однак є проблеми. Ми назвали звіт "Боротьба за Україну", але фактично триває кілька різних видів боротьби. Немає значення:  поставите Ви на перше місце зовнішню боротьбу, дестабілізацію, анексію з боку Росії, а на друге – проблеми з реформами і корупцією в Україні. Це проблеми-близнюки. І вони є екзистенційними проблемами для України", – зазначив Джеймс Ніксі, керівник Програми Росії та Євразії у Сhatham House.

За словами Орисі Луцевич, менеджерки Українського форуму в Програмі Росії та Євразії у Chatham House, роль громадськості в довершеності революційних змін і переведення їх із протестного в креативний формат дуже важлива. Дуже важливою є рефлексія: що громадянське суспільство зрозуміло за чотири роки впровадження реформ. Експертка виділила кілька важливих аспектів: ефективність коаліцій громадськості, уряду, приватного сектору і міжнародних донорів на початку реформ, дієвість громадськості, в т.ч. приватного сектору і бізнесу, що стало каталізатором, рушієм багатьох прогресивних ідей.

"У звіті є опитування громадських організацій з різних питань. Зокрема, як вони оцінюють свою впливовість? Відповідь була для мене досить несподіваною: майже 80 % сказали, що вони дуже ефективні в більшості випадків. Тобто, самооцінка є дуже високою. І це добре. Це означає, що сектор впевнений у важливості своєї роботи, існує оптимізм. Коли поставили питання: які методи Ви використовуєте для досягнення змін в Україні?, то назвали публічні слухання, співпрацю з органами влади. Це показує, що громадянське суспільство працює цивілізовано в існуючому законодавчому полі. Але коли я запитала: які з цих механізмів є ефективними?, то тільки 9 % назвали, що ці механізми, в яких вони так активно беруть участь, є ефективними. На першому місці назвали перенесення інформації в пресу і мобілізація громадян на створення публічного тиску. Я це оцінюю як певну напругу між громадянами і владою. Насправді, якщо ми подивимося на час після Майдану, то нових реальних механізмів інклюзивної участі громадських організацій у формуванні політики наразі не відбулося. Тут революційної зміни немає",  – розповіла Орися Луцевич.

Зниження загальної довіри і віри в те, що реформи можливі, наростання популізму, зростання розриву між громадянським суспільством і владою, децентралізація, яка окрім можливостей приховує ризик спроможності забезпечити важливість розуміння громадського сектору на місцевому рівні – сучасні ризики для громадських організацій, на які вони мають реагувати.

"Важлива роль громадянського суспільства зараз полягає у побудові суспільної довіри. Це як ткати нову тканину, а не перетягувати стару ковдру в різні сторони, бо нам цієї ковдри вже не вистачає. І долати атомізацію, яка глибоко існує в Україні", – зауважила Орися Луцевич.

Щоб підвищити довіру суспільства до громадських організацій, експерти радять громадським організаціям виробляти інструменти творення політик, бути дієздатними (показувати вирішення своєю діяльністю і пропонувати рішення), вміти слухати людей і діяти відповідно до потреб суспільства (рекомендувати і самим робити кроки, не сподіваючись на державні інституції), розуміти свою місію і способи її досягнення через правильне планування роботи.

Відео презентації звіту Chatham House

Повна версія оригіналу дослідження

Повна версія перекладу дослідження на українську

 

Підготувала Людмила Левченюк

Адреса

Український Католицький Університет
вул. Козельницька, 2а, офіс 310
Львів 79026, Україна
Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Телефон

+38 (032) 240-99-45 (#3627)
+38 (093) 20-60-310

Підписатись на розсилку