ILM Sense Making Lab: тези із другої дискусії з Євгеном Глібовицьким

19 березня відбулася друга зустріч у рамках ILM Making Sense Lab, на яку ми запросили Євгена Глібовицького - засновника компанії pro.mova, cтратегічного радника, викладача ІЛУ УКУ. Дискутували із експертом на основі книги «Насильство та суспільні порядки. Основні чинники, які вплинули на хід історії» Баррі Вайнґеста, Джона Волліса та Дуґласа Норта. Нагадаємо, що за Нортом природна держава є коаліцією сильних гравців, кожен з яких може здійснювати і політичне, і економічне насилля. У природній державі єдиний гарантований спосіб збагатитися – це стати владою.

Пропонуємо ознайомитися із кількома тезами, озвученими під час зустрічі.

1. Будь-який розвиток є девіацією. Він існує доти, доки докладаєш зусиль. Природнім є тільки стан занепаду.  Натомість українське суспільство очікує, що добробут є наслідком природності, а страждання - наслідок зусиль когось, хто руйнує цю природність.

2. Природніми є цінності виживання. Основний виклик в Україні - навчитися говорити з тими, хто живе згідно з цінностями виживання.

3. Останнім часом ми спостерігаємо чимало протестів без мети як прояв емоцій. Це не протести свободи "для", а протести свободи "від". Послання учасників цих протестів варто читати так: "Нам боляче".

4. Як тільки частина еліт починає відповідати на природній запит - розпочинається деградація системи.

5. Робота громадськості є фантастично крихкою. У ній немає очікуваного нами запасу міцності.

6. Упродовж 20 ст. у нас не було не травмованого покоління. Ми чи не єдина країна у світі, що одночасно має посттоталітарну травму, постколоніальну травму та пережила низку шоків.

7. Західні експерти зі здивуванням з’ясовують, що ми маємо посттравматичний синдром у масштабах всієї країни.

8. Українці живуть у режимі постійного очікування загрози. Це одна з причин постійної #зрада на facebook.

9. Травма 20 ст. є антидотом від сильної держави. Багато українців сприймають державу, як загрозу, тому не готові їй віддавати інструментів насилля. Західні експерти часто не розуміють, як це: коли "твоя держава тобі загроза".

10. Для багатьох корупція є інструментом захисту від надміру сильної держави. Це спосіб пом’якшити надто жорсткі правила гри або навіть свавілля.

11. Побоювання сильної держави створює запит на слабкі правила. Спроба встановити автократію в Україні може закінчитися громадянською війною, війною "усі проти всіх".

12. Громадський сектор є одночасно і важливим стратегічним активом, і стратегічною загрозою. Частина громадських активістів критикують не вчинки, а інститути. У такий спосіб вони послаблюють країну загалом.

Адреса

Український Католицький Університет
вул. Козельницька, 2а, офіс 310
Львів 79026, Україна
Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Телефон

+38 (032) 240-99-45 (#3627)
+38 (093) 20-60-310

Підписатись на розсилку