Бути сміливими та виховувати лідерів: поради Ґреґорі Мюса для неприбуткових організацій

Ґреґорі Мюс (Gregory Muth) – професор Колумбійського університету в Нью-Йорку (School of Professional Studies) із багаторічним досвідом роботи на керівних посадах у бізнесі та неприбутковому секторі. На запрошення ІЛУ УКУ професор прочитав лекцію для студентів Магістерської програми з управління неприбутковими організаціями, щоб розповісти про лідерство та поділитись професійними порадами. Публікуємо конспект його лекції.

 

Що робить лідера лідером?

Різні умови вимагають від лідера різних якостей. Лідер у громадському секторі — це не те саме, що, наприклад, лідер у військовій справі. Спільною рисою, що об’єднує усіх ефективних лідерів, є емоційний інтелект. Його показник вдвічі важливіший за обізнаність і технічні навички.

Деніел Гоулман, відомий дослідник емоційного інтелекту, визначає п’ять основних складових EQ:

  • Cамосвідомість – розуміння власних емоцій та їх вплив на інших людей. Такі лідери можуть відкрито, часто з гумором говорити про свої сильні та слабкі сторони.
  • Саморегуляція – здатність думати перед тим, як діяти. Лідерам, які мають цю рису, комфортно у невизначених ситуаціях, їм можна довіряти, вони відкриті до змін.
  • Мотивація – бажання працювати не тільки за гроші, а й за щось більше. Це означає бути відданим своїм цілям та організації.
  • Емпатія – здатність розуміти емоційні потреби інших і ставитись до них відповідно.
  • Соціальні навички – майстерність у налагодженні стосунків, зв’язків та здатність знаходити взаєморозуміння.

Великі компанії, такі як Coca-Cola та Google, серйозно ставляться до рівня емоційного інтелекту своїх лідерів.

 

Плин керівних кадрів

Ким замінити лідерів, які “вибувають”? Це питання є проблемою номер один для багатьох неприбуткових організацій, адже, за статистикою, внутрішня промоція у неприбутковому секторі не перевищує 30 %.

Чому це так? Bridgespan Group дослідила дефіцит розвитку лідерства і виявила, що керівники йдуть з організацій через дефцит можливостей для професійного розвитку на посаді, яку вони обіймають. Лідери йдуть навіть із посади генерального директора, якщо члени правління не допомагають їм зростати.

Ця проблема призводить до значних фінансових витрат на рекрутинг, тренування нових кадрів, виплати тим, хто звільняється тощо, і зменшує продуктивність роботи організації. Як зняти симптом і почати виховувати майбутніх лідерів з тих, які вже працюють в організації?

Насамперед, потрібно розуміти, як вчаться дорослі: 70 % навчання відбувається через практичний досвід роботи на посаді, коли працівники виконують завдання, що допомагають їм професійно зростати; 20 % – це навчання через менторський супровід; і тільки 10% нових знань засвоюється у процесі формального навчання через тренінги, курси та лекції.

Виникає запитання: чи ефективно більшість компаній витрачає гроші на розвиток лідерства?

 

5 речей про розвиток лідерства, які мають знати усі неприбуткові організації

1. Інвестиція у лідерство має високу віддачу. Про це говорять результати численних досліджень у комерційному та некомерційному секторі, у різних галузях, у різних країнах світу. Проте більшість компаній досі помилково вважають, що розвивати лідерство – надто дорого, а користь від такої додаткової опції отримує лише працівник.

2. Ця віддача має не лише фінансовий аспект. Окрім збільшення надходжень, зниження витрат і більшої стабільності, це також покращення в інших областях, важливих для сфери неприбуткових послуг, зокрема посилення впливу організації, місії.

3. Більшість некомерційних організацій витрачають гроші на розвиток лідерів неефективно. Згадана вище модель 70:20:10 дає хороші результати, але, на жаль, часто організації зосерджують кошти і зусилля тільки на останніх 10 % – формальному навчанні.

4. Більшість компаній отримають високопрофесійних керівників, якщо будуть достатньо сміливими і розроблять програму розвитку лідерства.

5. Якщо ваша некомерційна організація має час зробити лише щось одне, залучіть до управління фахівця із досвідом розробки програм лідерського розвитку та надайте йому відповідні повноваження.

 

Пошук ідеальної моделі фінансування

Багато неприбуткових організацій шукають надійну модель фінансування, але деякі з них просто не готові цим займатись. Започатковувати нову модель можна, коли організація не має стресових фінансових умов, а керівництво має бажання та можливість підтримати зміни.

Тому перше, що потрібно зробити – це зрозуміти свою ситуацію. Подумайте, які ваші сильні та слабкі сторони, зробіть SWOT-аналіз, поміркуйте над можливими джерелами фінансування та мотивацією тих, хто вас фінансуватиме.

Друге – надихайтеся прикладами організацій подібних за масштабами та за напрямком діяльності. Якщо ваша ціль – розширюватись, візьміть за приклад організацію, більшу за вашу.

Третє – зважуйте потенційний дохід і потенційні витрати.

Зрештою, визначте три параметри вашої моделі фінансування:

  • джерело коштів;
  • типи осіб, які приймають рішення;
  • мотиви осіб, які приймають рішення.

Підготувала Настя Стьопіна

Адреса

Український Католицький Університет
вул. Козельницька, 2а, офіс 310
Львів 79026, Україна
Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Телефон

+38 (032) 240-99-45 (#3627)
+38 (093) 20-60-310

Підписатись на розсилку