Тренди волонтерства в Україні: найважливіше від учасників дискусії

Хто такий волонтер? Чи є він 37-ою мурахою? Якими є тренди волонтерства в Україні? Відповіді на ці та інші запитання спільно з модераторкою, викладачкою Інституту лідерства та управління УКУ, Оксаною Дащаківською шукали учасники дискусії "Тренди волонтерства в Україні". Зустріч за участі експертів та громадських активістів організувала громадська організація Ukrainian Volunteer Service у співпраці з Інститутом лідерства та управління УКУ та громадською організацією "Київський діалог".

За словами Марії Донець, співзасновниці Ukrainian Volunteer Service, слово "волонтер" в Україні стало особливо популярним 2014-го року. Ще однією хвилею популярності волонтерства було Євро - 2012. До того часу  мало хто розумів його суть.

Розвиток волонтерського руху формує тренди. Як зазначила Марія Донець, за останні роки в Україні сформувалися три основні тренди волонтерства: перший – люди всередині маргіналізованих груп почали допомагати один одному; другий – розвивається професійне (pro bono) волонтерство; третій – волонерство стало більш уживаним і більш престижним. "Люди всередині маргіналізованих груп почали допомагати один одному. Особи, які знаходяться у зоні соціальної проблеми, почали ставати більш самозарадними. Наприклад, проект "Новий відлік", який допомагає ветеранам АТО і ВПО відкривати бізнес. Ті, які відкрили свій бізнес, приходять на цю програму менторами, беруть на роботу людей, що потребують допомоги. У 2018 році з'явилося багато професійних волонтерів. Вони знаходять у волонтерстві самореалізацію. Волонтерство стає більш уживаним і престижним. Люди починають розуміти, що волонтерство – важливий пункт у резюме, який може в майбутньому допомогти отримати добру роботу. Цей тренд особливо помітний серед молоді та людей, які хочуть змінити сферу діяльності. Зараз розповсюдженою є ідея, що волонтером може бути як експерт, який безкоштовно надає допомогу, так і людина, яка вдома організувала розпродаж чогось, щоб зібрати кошти на щось. Люди можуть не лише допомогти, але й стати трішки кращими через зворотній зв'язок від спільноти, а також здобути нові знання і навички", – розповіла Марія.

Через російсько-українську війну на Сході України для багатьох волонтерство стало сенсом життя. За словами Іванки Цюник, співзасновниці студентської організації "Україна - єдина", військове волонтерство має продовження і після війни. "Ми волонтеримо для військових. Це, насамперед, театральний напрямок, вертепи для військових. Також ми розвинули ще два напрямки: робота з дітьми у школах із зони АТО та поїздки дітей зі східних регіонів України до Львова. Після війни є що робити. Коли ми приїжджали у східні області та спілкувалися з військовими, вони говорили: ми дуже дякуємо вам за те, що ви робите, але це набагато потрібніше людям, які живуть тут; ідіть і робіть, бо те, що ви робите, – це культурний фронт. Тому ми вирішили ці напрямки розвивати далі. Навіть якщо війна закінчиться, візити громад будуть актуальними, навчання дітей у школах буде актуальним".

Однією з небезпек у волонтерстві, про яку говорили учасники дискусії, є "вигорання". Адже, за словами Іванки Цюник, щоби щось комусь віддати, потрібно в собі мати. Знайти себе в іншому, не несучи ризиків своїй професійній кар'єрі та організації, в якій ви хочете волонтерити, – один із викликів для волонтерів та розвитку волонтерського руху.

"Деякі організації та окремі люди почали підмінювати слово "благодійність". Я переживаю, аби словом "волонтерство" певні особи не прикривали своїх недобрих намірів; щоб волонтерство не стало сенсом усього життя для молодих людей, бо є переломні моменти в житті. Можливо, в такі моменти треба зупинитись на рік-два, зайнятися побудовою свого життя, а потім до питання волонтерства повернутися. Думаю, що треба завжди ставати обабіч і дивитися: чи я правильно роблю, чи в правильному напрямку рухаюсь?", – зауважив Андрій Ковальський, директор державної молодіжної платформи Львівський обласний молодіжний центр.

За відгуками учасників, такі дискусії важливі, бо допомагають зрозуміти глибше суть та особливості волонтерства, адже, як зазначила одна з дискутанток, комунікаційна менеджерка проекту Львівської освітньої фундації "Будуємо Україну Разом" Катерина Мячіна, волонтер – це людина, яка несе в собі соціальну відповідальність та її множить.  

Адреса

Український Католицький Університет
вул. Козельницька, 2а, офіс 310
Львів 79026, Україна
Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Телефон

+38 (032) 240-99-45 (#3627)
+38 (093) 20-60-310

Підписатись на розсилку