Об'єднані для розбудови громадянського суспільства: про візит до Львова громадських активістів та активісток зі Східної України

Три дні поспіль, 4-6 червня, у Львові перебували громадські активісти та активістки зі Східної України. Візит відбувся у рамках проекту "СitizenLab: лабораторія відповідального громадянства" від Інституту лідерства та управління УКУ. Тридцятеро активних людей із різних міст і містечок Донецької області ознайомилися з ініціативами та організаціями міста, щоб перейняти кращий досвід і практики для ефективнішого впливу через діяльність на розвиток свого регіону.

"Учасники ознайомилися із понад 15-ма ініціативами та організаціями. Зокрема, ми говорили про досвід нашого Інституту та Українського католицького університету, про практики zero waste, громадські та молодіжні простори, розвиток молоді та міста, шляхи втілення соціальних ініціатив; ознайомилися, як із громадської ініціативи виросла громадська організація "Кращий Сихів", що впливає на розвиток усього мікрорайону, як молоді підприємці ревіталізовують колишній завод та творять спільний простір; проаналізували, як завдяки відкритим стажуванням у Львівській міській раді штат збагатився сильними молодими кадрами, які творять зміни. Важливим у цьому візиті була лекція Оксани Дащаківської про права людини, побудована на важливій тезі: права однієї людини закінчуються там, де починаються права іншої", – розповіла координаторка проекту СitizenLab Соломія Максимович.

У лютому та березні понад 100 громадських активістів та активісток взяли участь у триденній навчальній програмі "Майстерня активних", що відбулася у 5-ти містах Донецької області: Дружківці, Краматорську, Покровську, Костянтиніцівці та Новогродівці. Після навчання учасники почали реалізовувати свої проекти, з яких 30 найбільш активних приїхали до Львова.

"Майстерня активних" у Краматорську для студентів архітектурного факультету Олесі Cкалянської та Віталія Араньо стала поштовхом до реалізації проекту архітектурного фестивалю. Провести захід вони планують на початку липня та приурочити до 150-ї річниці міста Краматорськ, а також до Дня архітектури України.

"Ми вирішили організувати архітектурний фестиваль "Від Архітектури до Будівництва" для того, аби показати мешканцям міста, що в Краматорську є архітектура і її потрібно цінувати. Бо люди не розуміють, що не можна утеплювати фасади та ліпити балкони, де їм заманеться. Це мій перший досвід в організації таких подій. Програма у Львові дуже насичена. Мені особливо сподобалася Urban-бібліотека, а також прогулянка містом із лекцією "Творення публічних просторів", – зазначила Олеся.

За словами Віталія Араньо, спілкування з активістами із Західної України дуже підбадьорило. "Я побачив людей, які захоплені своєї справою. Наприклад, історія ГО "Кращий Сихів". Ти дивишся на людину, а в неї "горять" очі. Незважаючи на труднощі, вона робить свою справу. Громадські активісти повстали проти незаконної забудови, виграли процес і перетворили простір на сквер Гідності. Після почутого ти собі думаєш: усе вдасться. Інформацію можна прочитати в інтернеті, а от спілкування не замінити нічим", – зауважив активіст. Із побаченого та почутого Віталія вразило студентське містечко УКУ на вулиці Козельницькій: "У нас так практично не будують. Проект дуже якісний: великі тераси, бібліотека, газони. Ми доторкалися до скла, з якого зроблені стіни, бо було цікаво, за якою технологією вони зроблені. Це змінює мислення. Під час навчання на парах із теплофізики, коли ми малювали вікна до підлоги,  нам казали: так не робіть, це неможливо. А тут ми бачимо: стоїть корпус, в Україні, з панорамними вікнами до підлоги, і це можливо! Скляний дах у Центрі Шептицького – і це добре".

Окрім навчальної мети візиту важливою стала комунікаційна складова.

"Живучи у своїх містах, ми не дуже спілкуємося між собою. Спільні обласні збори чи семінари тривають декілька годин, після чого усі роз'їжджаються. Тут же, перебуваючи три дні в такій атмосфері, коли ми живемо разом, ходимо разом, їмо разом, є можливість краще зрозуміти: хто що робить, яка мета і які проблеми в кожного. Ця комунікація відбувається у зміненому контексті. Не на Східній Україні, де все звичне і ми відтворюємо шаблонні моделі поведінки. Інший культурний контекст дав імпульс відкритися до нових можливостей, на які ми б не звертали уваги, якби та ж сама подія відбувалася на Сході України. Як людина зі сфери комунікації я глибше зрозумів активістів зі Сходу та Заходу, особливості їхнього мислення та специфіку діяльності", – розповів Андрій Козлов, громадський активіст із Краматорька, випускник УКУ.

Навчальна програма у Львові заклала ще одну цеглину у будування мостів взаєморозуміння та об'єднання громадських активістів зі Східної та Західної України, якого в України тривалий час не вистачало. Організатори та учасники поїздки підтверджують це своїми відгуками. Попереду на учасників проекту ще чекає підсумкова конференція у Краматорську для обміну здобутим досвідом та творення планів на майбутнє.

Проект "СitizenLab: лабораторія відповідального громадянства" від Інституту лідерства та управління УКУ реалізовується в рамках проекту "Програма сприяння громадській активності «Долучайся!»", що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та здійснюється Pact в Україні. Зміст проекту є винятковою відповідальністю Pact та його партнерів і не відображає погляди агентства США з міжнародного розвитку (USAID) або уряду США.

 

Адреса

Український Католицький Університет
вул. Козельницька, 2а, офіс 310
Львів 79026, Україна
Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Телефон

+38 (032) 240-99-45 (#3627)
+38 (093) 20-60-310

Підписатись на розсилку