Змінювати свої міста на краще готові громадські активіст(к)и на Донеччині

Майже 70 громадських активістів та активісток із Костянтинівки, Краматорська, Дружківки, Слов’янська, Мирнограду, Новогродівки, Селидового та інших міст Донецької області 30 червня взяли участь в освітній конференції «CitizenLab: лабораторія відповідального громадянства», яку організував Інститут лідерства та управління УКУ. Подія стала завершальною у рамках однойменного проекту, що розпочався у грудні минулого року та передбачав навчальну програму "Майстерня активних" у п'яти містах Донецької області та навчальну поїздку до Львова.

«Рівень наших громадян самостійно організовуватися, об’єднуватися та вирішувати певні питання – вкрай низький. Це пов’язано з історією, бо ми були під радянською владою. А там організація будь-якого виду діяльності каралася розстрілом. Тому здатність і бажання людей до об’єднання була повністю знищена. Ці часи пройшли, а рефлекси залишилися. Наші громадяни не здатні здійснити контроль за місцевою владою, бо не знають, що тепер такий контроль на їхніх плечах. А ті, хто дізнався, мало обізнані в інструментах контролю», - розповів під час лекції «Розширення правових та фактичних можливостей громадян впливати на ухвалення рішень. Нова система громадського контролю» експерт Інституту політичної освіти Олександр Солонтай. Лекція стала завершальною частиною навчальної програми та відбувалася у форматі розмови із питаннями та відповідями.

«Чому в Донецькій області виник проект «CitizenLab»? Тому що зараз тут це найбільше потрібно. Тут насправді є багато активістів, багато хороших людей, які хочуть змін. Такий проект дає їм більше сил, підтримки, віри в себе, необхідні знання, а найважливіше, можливість познайомитися і консолідуватися активній громадськості разом. Вірю, що після завершення проекту багато людей, які познайомилися тут, продовжать спілкування і робитимуть зміни разом», - зазначила координаторка проекту «CitizenLab: лабораторія відповідального громадянства» Соломія Максимович.

Аби учасники завершальної конференції могли розширити коло своїх знайомств та налагодити контакти, їх поділили на команди. Кожна із таких груп мала надати свої рекомендації та зауваження до 9 проектів, які презентували громадські активісти з різних міст Донецької області на ярмарку. Окрім цього, усі присутні могли долучилися до голосування та обрати одного переможця. Кращий проект від учасників CitizenLab візьме участь у програмі регрантування Інституту лідерства та управління УКУ та може розраховувати на суму до 3 300 доларів для втілення задуму.

Проект «Облаштування сучасного безпечного пішохідного переходу на перехресті вулиць Енгельса та Матросова» у місті Дружківка за результатами голосування учасників отримав третє місце. «Це дуже небезпечне перехрестя, - розповіла про проект Людмила Чмульова. – Взимку тут збили дівчину на смерть, а нещодавно стався наїзд автівки на семирічну дитину, але все, на щастя, обійшлося. Ми хочемо встановити «лежачого поліцейського» і світлофор, зробити розмітку та освітлення. Ми вже подали цей проект на бюджет участі і пройшли перший тур, нас підтримали. Чекаємо восени на другий. Нам не вистачає грошей тільки на світлофор. Це 100-150 тисяч гривень».

Віолетта Суханова з ГО «Відродження та розбудова міста Костянтинівки» презентувала проект з облаштування дитячого майданчика для району "Червоний". Вона розповідає, що усе починалося з об’єднання мам, які боролися за ремонт дитячого садочка, який хотіли закрити через аварійний стан. Потім виникла ідея зареєструвати громадську організацію. «У нашому районі мешкає близько 4 500 людей, з них 600 – діти. До найближчого майданчика 4 кілометри. У нас є документи від міського голови на те, що він нам виділив територію для облаштування. Ми хочемо зробити баскетбольний та волейбольний  майданчики, кінотеатр під відкритим небом, та встановити дитячий комплекс», - так презентувала проект «Дитячий майданчик району Червоний», який посів друге місце, Віолетта Суханова.

«Між дитячим садочком та будинком творчості нам міськрада виділила землю, де ми плануємо зробити публічний простір «ТеплАтраса». Там ми хочемо облаштувати майданчик для стрітболу. Тут вже був асфальт, але треба його оновити. Кільця у нас вже є. Також по периметру йде теплотраса, звідки і назва нашого проекту. Ми хочемо її обшити дошками і, таким чином, зробити лавки та розмалювати усе графіті. Плануємо в центрі майданчика встановити кінотеатр під відкритим небом», - розповідає представник  ГО «Український патріотичний рух Донбасу» Сергій Бессараб з Мирнограду про проект публічного простору «ТеплАтраса», який отримав найбільшу кількість голосів.

Учасники конференції продовжили спілкування під час трьох паралельних сесій, що відбувалися у форматі дискусії. Одна з них – «Формування спільноти: довіра – це важко чи легко? Передумови життєздатності ідеї  Urban Space у Краматорську». Під час неї учасники ділилися власними думками та обговорювали можливість появи такого простору в Краматорську. Віталій, який представляє активних студентів, каже, що Urban Space безперечно потрібен: «Це – новий досвід. Він спонукає до дій і підтримує наші проекти. Під час дискусії ми бачимо, як все зісередини працює, і нам, як громадським організаціям, потрібно розуміти, як люди між собою контактують, як це відбувається». Думки про те, що Urban Space потрібен у місті, дотримується і Наталка з Краматорська: «По-перше, у місті таких публічних просторів не вистачає. По-друге, таке місце змінює свідомість, бачення людей, їхній підхід до суспільного та відповідального стилю життя, щоб кожен зрозумів, що може щось зробити».

Розробити стратегію розвитку та навчитися співпрацювати разом – про це говорили учасники дискусії «Важливість стратегічного мислення для громадських активістів». «Під час дискусії ми зробили аналіз: хоча ми живемо у різних містах, але у нас однакові проблеми. Ми маємо об’єднуватися, не закриватися один від одного, а спілкуватися, ділитися проблемами», - зазначила Ірина з Мирнограду. Громадський активіст Олександр додав: «Треба допомагати один одному. Наприклад, в одному місті може не зайти певний проект, а в іншому – навпаки, усе вдасться реалізувати».

Про проблему дезінформації для громадянського суспільства, важливість критичного мислення та вміння аналізувати журналістські матеріали, і бачити, коли нашою свідомістю намагаються маніпулювати, говорили учасники сесії «Три «П»: постправда, пропаганда, популізм. Що залежить від відповідальних громадян?».

«Я усвідомила, що недостатньо одного джерела інформації, звідки потрібно читати новини. Варто дивитися декілька ресурсів, аналізувати отриману інформацію і робити висновки», - розповіла громадська активістка із Костянтинівки Валерія. «Вкотре переконуюсь, що треба усю інформацію в інфопросторі перевіряти, фільтрувати та мати власну думку про події, які відбуваються в регіоні. Важливо спілкуватися з іншими людьми, дізнаватися їхню думку і знаходити золоту середину», - зауважила Галина з Дружківки.

Отримавши досвід та здобувши нові контакти, учасники «CitizenLab: лабораторія відповідального громадянства», натхненні на нові проекти, повернулися до своїх міст. Нові знання вони сподіваються реалізувати у своїй діяльності та змінити свої міста на краще.

Проект "СitizenLab: лабораторія відповідального громадянства" від Інституту лідерства та управління УКУ реалізовується в рамках проекту "Програма сприяння громадській активності «Долучайся!»", що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та  здійснюється Pact в Україні. Зміст проекту є винятковою відповідальністю Pact та його партнерів і не відображає погляди агентства США з міжнародного розвитку (USAID) або уряду США.

Адреса

Український Католицький Університет
вул. Козельницька, 2а, офіс 310
Львів 79026, Україна
Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Телефон

+38 (032) 240-99-45 (#3627)
+38 (093) 20-60-310

Підписатись на розсилку