Відповідальна мама: як активістка з Костянтинівки розпочала зміни з дитячого cадочка

 

Віолетта Суханова – громадська активістка з міста Костянтинівка Донецької області, учасниця освітньої конференції «CitizenLab: лабораторія відповідального громадянства» від Інституту лідерства та управління УКУ. Хоча більшість часу Віолетта проводить, доглядаючи маленьку дитину, вона почала змінювати простір, в якому живе, та стала лідером своєї громади. Їй вдалося відновити роботу місцевого дитячого садка та зібрати команду активних громадян зі ста людей. Разом із ними Віолетта продовжує реалізовувати й інші  ініціативи, що покращують життя та дозвілля дітей їхнього району “Червоний”.

Червень 2018 – під час освітньої конференції «CitizenLab: лабораторія відповідального громадянства» у місті Краматорськ відбулося офіційне представлення громадської організації «Відродження та розбудова міста Костянтинівка». Її заснувала та очолила Віолетта Суханова – матуся у декретній відпустці, яка всі тренінги та лекції під час проекту слухала разом із трирічною донькою.

Ще майже рік тому Віолетта не думала, що їй доведеться займатися  громадською діяльністю, пошуками коштів на локальні ініціативи, домовлятися з чиновниками. Проте у вересні 2017 року виникла проблема, що допомогла розкрити лідерський потенціал молодої мами. Єдиний на весь район дитячий садочок, який відвідувала донька Віолетти, визнали аварійним та закрили.

«До декретної відпустки я працювала керівником відділу збуту на великому підприємстві, виконувала обов’язки комерційного директора, займалася документами і працювала з тендерами. Я перевірила всі документи, що стосуються дитячого садочка – там було багато зауважень. Після цього поїхала в обласний департамент освіти з’ясовувати ситуацію», – згадує Віолетта.

Вона стала тією мамою, яка не просто жалілася на проблему, але й спробувала її вирішити. Віолетта робила офіційні запити, відвідувала департаменти освіти.

Під час проекту «CitizenLab: лабораторія відповідального громадянства» робота над проектом відновлення дитячого садочка була в розпалі. У грудні 2017 року він знову почав функціонувати. Таку ініціативу помітили інші батьки, чиї діти відвідували цей садок.

Віолетта розповідає: «Якось інші батьки побачили, що є мама, яка робить такі справи. Вони дзвонили мені, приходили, підтримували. У результаті ми зрозуміли, що в нас вже є команда. Коли мені розповілили, що є такий проект «CitizenLab», вирішила взяти участь. Це все було таким новим для мене. Я зібрала свою команду і сказала, що тепер ми будемо, як організована банда. І так після проекту ми оформили документи, зараз маємо організацію з великою командою – приблизно 100 людей».

Діяльність громадської організації орієнтована на дітей. Зараз команда працює над благоустроєм дитячого майданчика, організацією дозвілля дітей та контролює ремонт дитячого садочка. Головний лозунг організації: «Від тебе залежить, що залишиться твоїм дітям».

«Я нікого не змушую любити країну, йти воювати, щось робити. Але в кожній сім’ї є дитина. Я до цього не цікавилася дітьми, в мене в житті була мета – кар’єра. Я її зробила. А далі – що?», – говорить Віолетта. Про себе вона розповідає: «Я не люблю скиглити, щось просити, когось звинувачувати. Мені соромно. Я знаю: якщо ти чогось хочеш, потрібно щось робити. Моя мама – приклад наслідування для мене. Вона військовий лікар, зараз допомагає на війні. Я виросла у відповідальній родині і не розумію, як можна сидіти, склавши руки».

Зараз Віолетта здобуває ступінь магістра за спеціальністю “Міжнародні економічні відносини”, навчається дистанційно. Проект CitizenLab став для неї поштовхом до дій, допоміг позбутися сумнівів у своїй діяльності. Під час тренінгу з написання проектів, Віолетта зрозуміла, що перші етапи своєї роботи вона виконувала правильно.

Жінка мала певні знання, необхідні для роботи в громадській організації, але важливою для неї стала саме менторська підтримка на проекті: «CitizenLab допомагає привести до ладу свої бажання, побачити чітку ціль, якої потрібно досягти у роботі. Всі думають, що влада – закрита структура, а тут спікер розповідає, як знайти правильний підхід до чиновників».

Конференція «CitizenLab: лабораторія відповідального громадянства» стала підсумковою подією у рамках однойменного проекту, який розпочався у грудні 2017 року. Під час фінальної зустрічі дев’ять команд із різних міст Донецької області змогли представити свої проекти, з яких усі присутні могли вибрати переможця. Попри те, що проект організації «Дитячий майданчик району “Червоний”» посів друге місце під час презентації на конференції, Віолетта не засмутилась: «Я хотіла отримати визнання, що все роблю правильно. Ми не виграли, але нас підтримували. Я вперше побачила свою організацію збоку, зацікавленість команди та те, як вони дивились на інші проекти».

Зараз Віолетта поєднує материнство, громадську діяльність та навчання в університеті, проте вже задумується над тим, щоб виходити з декретної відпустки та повноцінно працювати в ГО. Вона отримує задоволення від результатів своєї діяльності: «Я така матуся, яка побачила проблему, але не змогла одразу зібрати команду, бо ніхто не вірив в можливий успіх. Я сама все зробила, а вже потім люди побачили мої дії і захотіли приєднатись. Тепер люди в це вірять, а ця віра – найкраща подяка. Не потрібно когось збирати, щось обіцяти. Потрібен лише той, хто почне щось робити просто так».

Проект "СitizenLab: лабораторія відповідального громадянства" від Інституту лідерства та управління УКУ реалізовується в рамках проекту "Програма сприяння громадській активності «Долучайся!»", що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та  здійснюється Pact в Україні. Зміст проекту є винятковою відповідальністю Pact та його партнерів і не відображає погляди агентства США з міжнародного розвитку (USAID) або уряду США.

 

Адреса

Український Католицький Університет
вул. Козельницька, 2а, офіс 310
Львів 79026, Україна
Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Телефон

+38 (032) 240-99-45 (#3627)
+38 (093) 20-60-310

Підписатись на розсилку