Студентська ініціатива: як у Краматорську відбувався перший архітектурний фестиваль

Олеся Скалянська та Віталій Араньо – громадські активісти з міста Краматорськ Донецької області, студенти Донбаської національної академії будівництва та архітектури, а також учасники проекту  «CitizenLab: лабораторія відповідального громадянства» від Інституту лідерства та управління УКУ. У рамках проекту Олеся та Віталій стали організаторами архітектурного фестивалю у своєму місті. Це їхній перший досвід у реалізації подібних громадських ініціатив.

Липень 2018 – вже наступного дня після конференції «CitizenLab: лабораторія відповідального громадянства» у місті Краматорськ Олеся Скалянська та Віталій Араньо, студенти архітектурного факультету Донбаської національної академії будівництва та архітектури, разом зі своєю командою змогли реалізувати проект архітектурного фестивалю «ArchFest».

«Під час проекту “Майстерня активних” з’явилась ідея зробити архітектурний фестиваль. Зібралась команда однодумців, і разом ми працювали над проектом “Marata Fest”, в основі назви - вулиця Марата, яку ми планували перекрити на час фестивалю. Спершу ми звернулися до викладачів та студентів нашої академії, оскільки тематика була архітектурна. Вони підтримали нашу ідею та погодились допомогти. Викладачі запропонували альтернативний варіант локації. Оскільки ми не знали, скільки людей прийде на подію, нам запропонували провести захід у парку. Тож зі зміною локації довелося змінити й назву фестивалю на “ArchFest” та присвятити подію до дня архітектури, який святкують першого липня», - розповідає Олеся.

Для Віталія заходи під час проекту «СitizenLab» стали майданчиком не тільки для планування та організації власного проекту. «Завдяки “CitizenLab” ми побачили, що взагалі щось відбувається. Спілкування з іншими активістами сприяло тому, що можна надихнутись їхніми діями та почати щось робити. У Краматорську рідко відбуваються цікаві фестивалі, крім офіційних святкувань, тож ми вирішили організувати власний захід», - говорить хлопець.

Основною метою фестивалю стало бажання розповісти місцевим жителям про важливість архітектурної спадщини, історичних пам’яток Краматорська, а також звернути увагу на занедбаний стан історичних будівель міста. Організатори фестивалю також намагалися пояснити мешканцям міста, чому неохайне встановлення кондиціонерів та магазинних вивісок шкодить спорудам. «Ціль фестивалю - довести, що Краматорськ має архітектурний і культурний спадок, який потрібно берегти», - говорить Олеся.

Фестиваль став майданчиком, де студенти та студентки Донбаської національної академії будівництва та архітектури змогли презентувати свої навчальні проекти - архітектурні макети, пов'язані з містом Краматорськ та регіоном, та розповісти про свій навчальний заклад. Тут були розміщені стенди, присвячені історії міста: старі фото Краматорська, які можна було порівняти із сучасним виглядом вулиць та будинків. Під час фестивалю діяла дитяча зона. Були спеціальні архітектурні макети, які розмальовували діти, а також локація, де з дерев’яних паличок можна було будувати різні споруди.

На фестивалі були спеціальні фотозони, а також локація з малювання портретів – студенти могли намалювати портрети всіх охочих. Загалом участь в організації фестивалю взяло близько 20 студентів академії, учасників заходу було понад сто. «Ми не сподівалися, що так багато людей прийде. До того ж був дощ. Ми виставили всі макети, фотозони, а потім прибирали, через півгодини знову виставляли. Все розмокло, деякі проекти зіпсувалися. Я все одно дуже задоволена результатом проекту», - ділиться організаторка.

Для Олесі це був перший організаторський досвід: «Я соціально активна людина, мені подобаються різні заходи, фестивалі. Я намагаюся брати участь у багатьох проектах. Це мій перший досвід в організації події. Раніше я була глядачкою, зараз вперше взяла на себе організаторські виклики, якщо не враховувати випускний у школі. Звичайно, я дуже хвилювались, але мене переповнювала гордість за те, що ми змогли реалізувати наші задуми. Розумію, що мені бракувало досвіду в реалізації такого масштабного проекту, але дуже дякую команді за підтримку та активну участь».

Віталій працював над логістичними частинами проекту: «Я відповідав за концепцію проекту. Намагався відповісти на ключові питання: що ми робимо та навіщо», - розповідає хлопець. Під час фестивалю Віталій координував дії команди: «Я перевіряв локації, дивився, чи всім всього вистачає. Також координував роботу медій, домовлявся про партнерство з ними, надавав усю необхідну інформацію”. Раніше студент допомагав у реалізації інших проектів, був волонтером на фестивалях, проте «ArchFest» - це перший проект, в якому хлопець був саме організатором.

Конференція «CitizenLab: лабораторія відповідального громадянства» стала завершальною подією в рамках однойменного проекту, який розпочався у грудні 2017 року. Під час фінальної зустрічі дев’ять команд із різних міст Донецької області змогли представити свої проекти, з яких усі присутні могли обрати переможця. Під час оголошення результатів проект архітектурного фестивалю посів третє місце разом із проектом  «Облаштування сучасного безпечного пішохідного переходу на перехресті вулиць Енгельса та Матросова» у м. Дружківка, проте це не засмутило авторів.

«Ми були задоволені, що потрапити в трійку кращих, але, звісно, нам хотілося отримати призове місце. Можливо, так сталось через брак часу, насамперед для естетичного  оформлення проекту», - розповідає Олеся.

Віталій переконаний, те, що вони взагалі змогли провести захід - вже перемога, оскільки були невирішені бюрократичні питання: «Спочатку міська влада нас підтримала, їм сподобалась ідея заходу, але потім вони сказали, що мають багато своєї роботи та інших проектів».

Для команди було складно знайти фінансування для свого проекту: «Деякі організації нам відмовили. Ми хотіли замовити професійні стенди, але теж на це не вистачило грошей, тож довелося використати матеріали, які є в університеті. Спочатку ми планували масштабніше зробити історію регіону, у нас була вся необхідна інформація, але ми не змогли її роздрукувати, тому вона вийшла така маленька».

Проте університет, декілька організацій та регіональних медіа підтримало «ArchFest», а досвід, який  тепер мають організатори фестивалю, неоціненний. На думку Олесі, такі проекти як «CitizenLab: лабораторія відповідального громадянства» потрібні для розвитку громад. Здобуті знання, особливості планування, реалізація цілей, робота в команді, - усе це дівчина планує використовувати для реалізації своїх майбутніх проектів.

Для Віталія інформація про вирішення конфліктів від тренерів «Майстерні активних» була особливо корисною, адже у своїй роботі він не раз з цим зіштовхувався. «Найбільшим організаторським викликом для мене стала командна робота. Попри те, що ми знаходили спільну мову, все ж було багато суперечок. Я зрозумів, що працювати потрібно без нервів», - говорить Віталій.

Отримавши досвід з організації міського фестивалю, Олеся та Віталій планують реалізувати інший проект - «Marata Fest», що був запланований на початку. Студенти мають намір попрацювати з громадою в межах конкретної вулиці та продовжити розмови про особливості архітектури міста.

Проект "СitizenLab: лабораторія відповідального громадянства" від Інституту лідерства та управління УКУ реалізовується в рамках проекту "Програма сприяння громадській активності «Долучайся!»", що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та  здійснюється Pact в Україні. Зміст проекту є винятковою відповідальністю Pact та його партнерів і не відображає погляди агентства США з міжнародного розвитку (USAID) або уряду США.

Адреса

Український Католицький Університет
вул. Козельницька, 2а, офіс 310
Львів 79026, Україна
Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Телефон

+38 (032) 240-99-45 (#3627)
+38 (093) 20-60-310

Підписатись на розсилку