Місце тихої демократії: палац Ко у Швейцарії збирає людей для діалогу та примирення

Невеличке містечко Ко у Швейцарії щороку стає місцем, що об'єднує близько 1 500 людей з різних країн під час Caux Forum для творення сталого й мирного світу. Палац, у якому відбуваються події форуму,  має свою історію. Під час Другої світової війни він став прихистком для багатьох біженців, місцем захисту та мирного життя. Керівниця з комунікацій Інституту лідерства та управління УКУ Людмила Левченюк взяла участь у міжнародній конференції “Звернення до Європи про незавершені справи” у рамках Caux Forum та ділиться цікавими фактами й спостереженнями.

Після Другої світової війни понад 70  швейцарських сімей та окремих осіб придбали колишній готель Caux-Palace, що збанкрутував і служив будинком для біженців. Палац став конференц-центром, де відбувався щорічний літній Caux Forum. Головною метою форуму було об’єднання розділених націй.

Caux Forum — це конференції, тренінги та діалоги, спрямовані на те, щоб надихнути, забезпечити та об’єднати людей, групи та організації для створення справедливого, сталого й мирного світу. Представники громадянського суспільства, уряду та бізнесу, різного віку, статі, культур, секторів та вірувань збираються в безпечному просторі довіри, турботи, солідарності та поваги.

«Палац у Ко — це міжнародна платформа, місце мовчазної демократії та громадянської відповідальності, де люди вчаться слухати інших та генерують рішення для пошуку порозуміння, зміцнення громадянського суспільства глобально і на локальних рівнях», — говорить Людмила. На її думку, сім’ї, які викупили занедбану віллу після Другої світової війни, відновили її і зробили місцем діалогу — прототип того, як має діяти громадянське суспільство.

Конференція зібрала понад 180 учасників різного віку з 32 країн. Вони мали змогу поділитися досвідом реалізації різноманітних проектів. «Під час конференції ми презентували міжнародний молодіжний проект „Історія починається в родині“, який я реалізовувала кілька років тому спільно з командою експертів. Проект був ініційований представництвом організації „Основи Свободи“ в Україні і є частиною програми „Україна активна: загоєння минулого“. Цікаво, що керівник  організації — Олег Овчаренко, випускник магістерської програми з управління неприбутковими організаціями ІЛУ УКУ», — розповідає Людмила Левченюк.

Головними завданнями конференції були пошук діалогу та побудова довіри. Як наголосила під час церемонії відкриття радниця з питань боротьби з расизмом та ксенофобією для ОБСЄ Тетяна Періс, суспільство сьогодні не має іншої альтернативи, ніж вести конструктивний діалог у своїх країнах та громадах.

За словами одного зі спікерів конференції, британського політика та дипломата Лорда Ешдауна,  кожен із нас залежить від дій та рішень інших. «Раніше ми залежали від урядів, грошей та інших речей, а тепер — ні. Ми завжди повинні бути залученими, пам’ятати про відповідальне лідерство і підтримувати відповідальних лідерів, або ж самим ставати такими. Робота задля покращення світу — це частина нашого виживання. Не залишайте це комусь іншому», — наголосив дипломат.

Тема соціальної згуртованості була однією із ключових під час дискусій. Представники різних країн мали змогу розповісти власні історії про соціальні зміни та локальні ініціативи в їхньому регіоні, зокрема були історії й з України.

Журналіст Олексій Мацука виїхав із окупованих територій на Сході України через свою діяльність. «На Донбасі немає журналіста, чиє б життя не змінилось у 2014 році», — зазначив Олексій під час виступу. Разом із командою «Донецького інституту інформації» він забезпечує  висвітлення війни на Сході України. «Ми, як журналісти, маємо не лише подавати факти, але й ставити незручні питання. Найважливіший спосіб знайти відповіді — сумніватися», — переконаний Олексій.

Громадянське суспільство в Туреччині допомогло понад 3, 5 мільйонам сирійських біженців. Зараз у цій країні є місто, де сирійців більше, аніж місцевого населення. І там їх називають не біженцями, а гостями. Про це розповіла учасникам конференції професорка Емель Топку. «Хоча прихід біженців призвів до суперечок у суспільстві, завдяки роботі багатьох громадян та неурядових організацій ми змогли уникнути зіткнень», — розповіла Емель.

Як відзначила Людмила Левченюк, хоча ІЛУ об’єднує представників громадянського суспільства на своїй платформі, проте участь у конференції стала нагодою зустріти їх в іншому контексті, міжнародному. «Участь у конференції допомогла мені  поглибити досвід як на рівні розуміння травм минулого, політики та пам’яті, діалогу, так і на міжнародному рівні. Я зрозуміла процеси, що відбуваються у середовищі представників громадських організацій із різних країн, та якою для цього має бути демократія. У межах конференції ми мали тренінги «Зміцнення ваших демократичних навичок» (Strengthening your democratic skills). Заняття були спрямовані на виконання практичних вправ у групі з 15-ти людей із різних країн та рефлексії на тему «що демократія означає на рівні міжособистісної комунікації?», «чим ми керуємося під час прийняття рішень?», «наскільки демократичними є ці рішення». Ці активності додали сил, щоб змінювати навколишній світ через проекти, до яких я залучена, та об’єднувати людей», — розповіла Людмила.

Фундація «Ініціативи змін» (Initiatives of Change, IofC Switzerland)  організовує Caux Forum з 1946 року. Відтоді світом поширюється рух активних людей з різним досвідом, що прагнуть змінювати  суспільство починаючи з себе і через вплив на зміни в мотивах людей та їхню поведінку.

Адреса

Український Католицький Університет
вул. Козельницька, 2а, офіс 310
Львів 79026, Україна
Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Телефон

+38 (032) 240-99-45 (#3627)
+38 (093) 20-60-310

Підписатись на розсилку