Як розуміти сучасні виклики цілісно: думки із Круглого столу для молодих лідерів

Три дні насиченої дискусії про цінності, ціннісні розлами у суспільствах, про вектори розвитку України мали 26 лідерів з громадського сектору, зі сфер медіа, бізнесу, освіти та оборони. Зініціював зустріч усіх за молодіжним Круглим столом «Ціннісні розлами у суспільствах: що стоїть за культурними війнами сьогодення» проректор із питань призначення та місії Українського католицького університету Мирослав Маринович. Захід 16-18 травня організували Інститут лідерства та управління й Інститут релігії та суспільства УКУ за фінансової підтримки Міжнародного фонду «Відродження» та фонду Чарльза Стюарта Мотта. 

«Ми чуємо теперішнє покоління у соцмережах, але не чуємо в таких сферах як «desicion- making process», тобто у сфері прийняття рішень. Цей голос заглушує голос старших поколінь, які керують державою. Водночас ми усвідомлюємо, що незабаром це покоління прийде до керівництва державою. Яким є цей голос? Чого нам очікувати і як на нього вплинути, щоби була забезпечена тяглість традицій, цінностей? Для України це є ледь не унікальний майданчик, бо говорять про політику, про суспільні проблеми загалом, але про ціннісні аспекти говорять дуже мало. Пригадую, як після попереднього Круглого столу один із учасників сказав, що це змінило перспективу, з якою він дивиться на світ. Якщо нам вдасться підсилити значення виміру духовного, ціннісного у житті людей, то це буде великий успіх», – зазначив Мирослав Маринович.

Подія відбувалася третій рік поспіль. За словами Мирослава Мариновича, участь у заході беруть молоді люди, які вже мають за собою історію успіху: важливі проекти, реалізовані без корупційних зв’язків. Теми, які вони обговорюють, пов’язані із ціннісною основою процесів, що відбуваються в державі. Цього року для аналізу обрали тему про ціннісні розлами, що починають все більше проявлятися у теперішньому світі: правда – неправда, фейкові новини, маніпуляції, пропаганда, популізм, традиційні та постмодерні цінності, націоналістична та ліберальна ідеології тощо.

«Сьогодні одним із викликів для громадянського суспільства, для інтелектуальної верстви, для різних середовищ є тенденція до капсулізації, тобто самозамикання середовищ, яким комфортно спілкуватись між собою, і які, можливо, не завжди бачать навколишній світ у його різноманітності. Останні роки ми спостерігаємо динамічне урізноманітнення того, що називаємо ціннісними розламами. Ми звикли жити в світі, де легше було розділяти своїх і чужих. Система координат виглядала достатньо просто. Проте у світі виникає все більше ситуацій, де чорно-біла матриця перестає працювати. Важко підійти з інструментарієм простої схеми: Схід-Захід, добро-зло. Ми не бачимо ціннісного орієнтиру, а помічаємо певні процеси ерозії. Нам треба переосмислити світ навколо нас. Немає вічного стовпа, на який можна спертися у вигляді чиєїсь моделі, чийогось успіху», – зауважив виконавчий директор Міжнародного фонду «Відродження» Олександр Сушко.

Особливістю цьогорічного Круглого столу стали вступні доповіді лідерів думок, зокрема Мирослава Мариновича, Олександра Сушка, Ярослава Грицака, Олександра Зайцева, Євгена Глібовицького. Як зауважив один із учасників Андрій Гринчук, керуючий партнер юридичної фірми «Гринчук і партнери», це сприяло інтелектуальному зануренню та обговоренню тем з різних, іноді несподіваних сторін. Саме так зароджуються нові ідеї та проекти, що приносять багато корисного.

Говорили про те, що лежить в основі кожної дії і кожного рішення. Говорили про те, що за однаковими словами може бути відмінна логіка. Говорили про важливість слухати і чути, виходити за межі своїх «бульбашок».

«Для мене дуже цінним було обговорення дефіциту культури співпраці та взаємодії в нашому суспільстві, як і невміння (і неготовність) висловлювати власні думки в «екологічний» спосіб. Наша невихованість в плані емоційного інтелекту грає з нами дуже злий жарт, у тому числі в розбудові інституцій, на слабкість яких не нарікає хіба лінивий», – зазначив Андрій Гринчук.

Як зазначив співзасновник урбаністичного проекту «Тепле місто» Юрій Филюк, одне із важливих відкритих питань, порушених під час цьогорічного дискурсу: «які наступні кроки і як переходити на наступний рівень відповідальності за країну?».

«Було приємно поговорити на світоглядні теми з людьми, з якими не так часто перетинаєшся. Цього року були спікери, які задавали тематики розмови, що давало більше структурованості. Ці люди – носії стейтментів, навколо яких ми розгортали дискусії. Усі суспільні проблеми і виклики – це частина цілого. Ми говорили про пошук форм, коли можемо переходити від дискусії до практики і брати відповідальність поступово іншого рівня за цю країну, кожен у свій спосіб», – розповів Юрій Филюк.

Під час свого виступу професор Українського католицького університету Ярослав Грицак поділився оптимістичним прогнозом про те, що кількість прихильників цінностей самовираження, тобто тих, які думають трішки ширше, ніж про споживання, зростає. І унікальність України в тому, що в громадському секторі серед прихильників таких цінностей достатньо віруючих людей. Це можливість і виклик. Можливість для того, щоб налагодити конструктивний діалог між великими групами. Виклик, бо легше роз'єднати ці групи.

Багато учасників відзначило важливість присутності Мирослава Мариновича.

Як відзначив Юрій Филюк, пан Мирослав вміє створювати ефект магії: «Він є унікальним інтегратором, що має високу чутливість. Це безумовний візіонер і людина, яка любить людей, цю країну, вміє дивитися широко і глибоко. Він теж шукає усі можливі способи, як розвивати країну. Це безкорислива праця, абсолютне віддавання. Хоча, звичайно, люди, які віддають, то отримують: і енергію, і вдячність, і любов. Тут цей обмін також був присутній. І його відчували усі».

 Молодіжний круглий стіл «Ціннісні розлами у суспільствах: Що стоїть за культурними війнами сьогодення?» організовано за фінансової підтримки Міжнародного фонду «Відродження» та фонду Чарльза Стюарта Мотта.

Адреса

Український Католицький Університет
вул. Козельницька, 2а, офіс 310
Львів 79026, Україна
Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Телефон

+38 (032) 240-99-45 (#3627)
+38 (093) 20-60-310

Підписатись на розсилку