Дбати про планету локально: як громада втілила унікальний для Львова екопроєк

 Історії успішних проєктів у рамках програми малих грантів Інституту лідерства та управління УКУ 

У Львові з’явився перший екомаршрут. Його розробили ініціатори та учасники проєкту «Твори Зелений Сихів». Створення «Зеленої стежки Сихова» стало одним з етапів запланованої діяльності. ГО «Кращий Сихів» спільно з партнерами також провели конкурс «Як я дбаю про свою планету» серед школярів, організували природничу школу «Від пташки до комашки» для переможців конкурсу та їхніх батьків, і влаштували Екосвято, яке відвідали близько 10 тисяч мешканців та гостей Сихівського району Львова. У такий спосіб команда проєкту довела, що можна впливати та змінювати навколишнє середовище локально, а також своїми діями надихати на це мешканців інших районів міста.


«Ідея проєкту виникла з любові до природи. Якось, під час прогулянки Сихівським лісом, ми подумали: класно було б розробити тут екостежку. Це загальносвітова практика. Ми точно знали, що у Львові до того часу такого не було. Водночас дізналися про природничу школу в Києві від «Зеленого ліхтарика». Це нас надихнуло організувати подібну школу. Поєднання ідей втілилося у проєкті», – розповідає Наталя Піпа, представниця ГО «Кращий Сихів», випускниця Інституту лідерства та управління УКУ, а тепер депутат Верховної Ради 9 скликання від партії «ГОЛОС».

Першим кроком для підвищення обізнаності місцевої громади в темах екології та захисту природи став конкурс відеоробіт «Як я дбаю про планету». У ньому взяли участь 30 школярів віком від 8 до 12 років.

«У нас не було обмежень, що не може хтось із цим відео допомагати. Ми навмисне не робили цього. Адже щоб знайти когось, хто тобі допоможе, також треба докласти зусиль. Це спосіб менеджити й вчити робити продукт з дитинства якісним», – каже Наталя Піпа.

 «Журі оцінювали роботи за визначеними критеріями, серед яких: популяризація екологічного способу життя, креативність, практична дія, яку можна застосовувати щодня. Переможцями стали ті, які найбільш доступно практично показали, як саме вони дбають про планету і чому», – розповіла представниця ГО «Кращий Сихів» Анна Калаш.«Я взяв участь у конкурсі, бо розумію, що екологія – це важливо. Якщо нас багато буде дбати про Землю, то ми її можемо врятувати. Маю на увазі тих бідних тварин в океанах, яким до носа, рота потрапляють кульки та інші предмети, або, наприклад, яких труять батарейками. Бо люди викидають батарейки в землю. І це погано. Для відео я запитував людей на вулиці,  що вони роблять для збереження природи. Дехто не знав, що відповісти. Я їм підказував. Так я привертав увагу людей, що проблема є. Так само десь робить моя хрещена. Вона працює в обласній бібліотеці для дітей. І вона екоактивістка: ходить у різні школи й вчить дітей любити довкілля, берегти його», – розповів один із переможців конкурсу Дам’ян Герич.

Призові місця за відеороботи:

Михайло Гонський (гран-прі)

Марко Рущак (1 місце)

Михайло Гнатишин (2 місце)

Дам’ян Герич (3 місце)


20 учасників конкурсу отримали винагороди та можливість взяти участь у природничій школі «Від пташки до комашки» від «Зеленого ліхтарика». У той час, як діти на практичних заняттях пізнавали цікаві факти та природні особливості лісових мешканців та рослин, їхні батьки спільно із зоологами та екологами продумали інформаційне наповнення та стиль стендів для першої екостежки у Львові. 

«Брати участь у проєкті нашу сім’ю мотивував партисипативний підхід, зазначений в анонсі. Було цікаво долучитися до обговорення, дізнатися багато нового про місцевість у своєму районі та допомогти організаторам втілити те, що буде напрацьовано. Ми всією родиною разом знімали відео для конкурсу. На заняттях діти активно вивчали теорію та робили практичні досліди, а ми обговорювали майбутні макети стендів, ділилися своїми думками та шукали найкращі можливості для візуалізації. Ми дуже задоволені, що стали частиною змін та долучилися до втілення цього проєкту», – поділилася своїми враженнями мама Вероніки Колеснікової, однієї з учасниць конкурсу відеоробіт, та учасниця природничої школи Єлизавета Колеснікова.  


Найбільшим викликом у проєкті стало встановлення стендів. За словами менеджерів проєкту, процес отримання згоди та комунікація з комунальними установами потребує терпіння, а без знання, контактів та репутації будь-якій організації цього досягнути не просто.

Попри труднощі, першу екостежку з пізнавальними станціями про комах, птахів, дрібних тварин та рослин у Сихівському лісі відкрили. «Тепер кожен, хто йде Сихівським лісом, бачить цю стежку. Ми моніторимо, в якому вона стані. На щастя, актів вандалізму немає. Відгуки відвідувачів дуже добрі. Єдиний відгук, який почали обговорювати на гарячій лінії Львова: чому ми написали «хто такі дерева», а не «що таке», бо дерево – це «що». Ми пояснили, шо в цьому наш авторський задум, бо вважаємо, що дерева – це живі істоти. Думаю, ця людина хотіла нам в такий спосіб допомогти», – розповідає Наталя Піпа.За її словами, не всі досі усвідомлюють, що стенди зробили громадські організації. Адже більшості людей незвично, що громадські організації можуть бути активні й можуть впливати на суспільство. «Це ще один чудовий приклад, як громада змінює життя навколо. Ці стенди – це хард у проєкті, який дає видимий результат. Ми також підключали до роботи бібліотеку. У нас багато запитів на екскурсії екостежкою. І їхня кількість зростає. За один проєкт неможливо досягнути включеності суспільства, але точно ми її підвищили», – зауважує Наталя.


Наймасштабніша подія проєкту «Екосвято на Сихові» охопила близько 10 тис. мешканців та гостей району. У програмі заходу був екоярмарок, в якому взяли участь близько 20 виробників екопродукції, відбулося понад 20 майстер-класів для дорослих та дітей із вторинного перероблення матеріалів або ж використання екологічної продукції для виготовлення різних предметів, показ екологічного одягу «Ековернісаж». Окрім цього, учасниками Екосвята були оркестр «Львівські фанфари», хіп-хоп студія, дитячий футбольний клуб. До організації проєкту долучилося близько 12 організаторів та 30 волонтерів. Таку подію на Сихові проводили вдруге і планують організовувати щорічно.


Особливістю проєкту стало й те, що від початку він мав бути реалізований у співпраці між випускниками Інституту лідерства та управління УКУ. Тож серед партнерів проєкту були: Галина Васильченко (випускниця програми Good Governance 2014 р., представниця ГО «Інститут міжнародних економічних досліджень»), Єлизавета Колеснікова (випускниця магістерської програми  УНО 2018 р., представниця ГО «Промінь змін») та Іванка Гаврилко (випускниця програми Good Governance 2015 р., представниця ГО «Українська академія лідерства»).

«З деякими партнерами ми вже мали спільні проєкти, із деким — це перший досвід. Між нами одразу був вищий рівень довіри, швидший зв'язок. Це дало кращі результати в роботі. Цей проєкт – перша спроба, щоб надалі розуміти, як краще та ефективніше співдіяти», – говорить Наталя Піпа.

«Було дуже легко порозумітися. Спільні цінності та прагнення до активних перетворень – це те, що об'єднує, надихає і надалі творити позитивні зміни», – зазначає Єлизавета Колеснікова.Багато організацій допомагали втілювати проєкт на тому чи іншому етапі. Інформаційно проєкт підтримали й медіа. «Ми багатьох захопили, тому продовження буде», – переконана Наталя Піпа. Тож у задумах громадських активістів – розробка квестів, інтерактивних уроків на екостежці, пошук людей, які можуть більше про це розповідати, популяризувати, розробка екостежок в інших парках Львова. 

Проєкт «Твори Зелений Сихів» реалізований у рамках програми малих грантів за підтримки Інституту лідерства та управління Українського католицького університету та фундації Чарльза Стюарта Мотта (Charles Stewart Mott Foundation).

Людмила Левченюк | Інститут лідерства та управління УКУ 

Адреса

Український Католицький Університет
вул. Козельницька, 2а, офіс 310
Львів 79026, Україна
Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Телефон

+38 (032) 240-99-45 (#3627)
+38 (093) 20-60-310

Підписатись на розсилку