Як театральне мистецтво може розвивати та спонукати до діалогу місцеву громаду Авдіївки

Історії успішних проєктів у рамках програми малих грантів Інституту лідерства та управління УКУ 

Чи важко залучити до дискусії жителів прифронтової Авдіївки, яка тривалий час перебувала в інформаційній пустелі? Чи готова місцева громада до розвитку культури та мистецтва у місті? Відповіді на ці питання знають Євгенія Васильєва та Тетяна Переверзєва, випускниці Інституту Лідерства та управління УКУ, організаторки фестивалю мистецтв та сучасної п’єси «Передмова» в м.Авдіївка Донецької області, реалізованого в рамках програми малих грантів ІЛУ. Створити фестиваль мистецтв, наповнити його потужним театральним напрямом, спонукати громаду міста до діалогу на повсякденні та важливі для обговорення теми, — були основними завданнями, які ставили перед собою ініціаторки проєкту.

«Театр — це спосіб порозумітися з собою, відкрити себе. Це та сфера, де людина може перевтілюватись та говорити про те, що в неї болить. В Авдіївці люди не звикли до дискусій, це конфліктна територія, яка залишається конфліктною, навіть коли всі мовчать. Саме тому виникло бажання зробити проєкт, який би допоміг людям говорити усвідомлено та конструктивно», — розповідає Тетяна Переверзєва, ініціаторка театрального напряму фестивалю. 

Ідея проведення такого заходу в місті не нова. Останні декілька років організаторки вже мали досвід реалізації подібних проєктів в Авдіївці. «Торік ми проводили фестиваль мистецтв “Авдіївка ФМ”, у рамках якого вперше спробували показати театральні вистави. Ми побачили, що театр — хороший інструмент роботи з підлітками, інструмент взаємодії місцевої влади та громадських організацій, підприємств. Цей напрям потрібно розвивати, адже це не тільки розважає, а й формує спільноту, впливає на людей, це спосіб розвіяти певні стереотипи про мистецтво в Авдіївці. Тому цьогорічний формат фестивалю вдосконалений та розширений», говорить Євгенія Васильєва, координаторка з логістики фестивалю.

Реалізація фестивалю «Передмова» полягала не тільки у представленні театральних вистав, а ще й у проведенні різноманітних тематичних подій, майстер-класів, виступів. Фестиваль передбачав роботу місцевої молоді над театральними п’єсами, створити які допомагали професійні режисери. Протягом весни сім творчих груп працювали над постановками, що представили вже під час фестивалю 30 квітня та 1 травня. Одна з груп поїхала до Луцька та разом з місцевою режисеркою підготувала п’єсу, яку теж презентували під час фестивалю.

Організатори не обмежували учасників у виборі тем для вистав. Тому глядачі побачили п’єси про булінг у школі, стосунки між однолітками, пошуки щастя, проблеми міста, одна група представила «Сватання на Гончарівці», але з місцевим авдіївським контекстом. За словами організаторів, запрошені режисери були приємно здивовані підготовкою та майстерністю акторів, вибором тем.

На думку Катерини Чепури, режисерки «Чесного театру» (м. Київ), яка працювала над створенням вистави з підлітками Авдіївки, такі проєкти дуже потрібні насамперед для молоді та підлітків. Це період, коли вони ще тільки визначаються в житті, а такі активності можуть позитивно на них впливати, оскільки в місті не так багато подібних культурних заходів.

Катерина планує й надалі продовжувати співпрацю з фестивалем. «Мені цікава співпраця з проєктом. Ми з нашим театром часто їздимо по селах, бо середовище, у якому знаходиться культурний простір великих міст України, відрізняється від середовища в селах, на прифронтових територіях. Ми не дуже розуміємо цього глядача, але він нас потребує, тому мені цікаво подивитись, як люди сприймають театр. Тут не звикли до таких подій, немає театральної культури: не вимикають телефони, говорять під час вистави, а все через відсутність просвітницького контенту, який би виховував людей», — говорить Катерина. 

Ще однією активністю під час підготовки фестивалю було проведення окремих майстер-класів від Аліни Костюкової, акторки театру та кіно. «Ми хотіли, щоб окрім роботи над виставами, були додаткові можливості для розвитку своїх акторських здібностей. У деяких дітей не вистачало часу чи сміливості на довгу підготовку вистав, тому ми вирішили зробити триденний інтенсив з акторської майстерності, щоб всі могли просто спробувати себе. До участі долучилися жителі різного віку», — розповідає Євгенія.

Також фестиваль передбачав низку лекцій на тему мистецтва та розвитку громади. Микола Дорохов, голова ГО «ВІЛЬна ХАта» (м. Краматорськ), проводив лекції про волонтерство та мистецтво як інструмент активізації громади. Аліна Костюкова також організовувала теоретичні заняття з акторської майстерності. Запрошені режисери давали тематичні інформаційні блоки для всіх охочих.

Окремою цікавою активністю в межах фестивалю стало проведення форум-театру. З подібним форматом у місті ніхто не був знайомий. За словами тренерки програми Олени Кочанової, випускниці ІЛУ УКУ 2017 року, керівниці ГО «Центр інноваційного розвитку «Персона», основа форум-театру як методики полягає в тому, щоб глядачі стали співтворцями вистав. 

Разом з волонтерами, які зголосилися взяти участь у форум-театрі, вона обговорила проблеми міста. Згодом учасники інтерв’ювали людей на вулицях міста, розпитували їх, з якими конфліктами вони найчастіше зіштовхуються, як їх вирішують. Люди ділились реальними історіями. Унаслідок цього учасники форум-театру обрали три теми, створили сценарії та репетирували вистави.

«На презентації вистав я сказала глядачам, що це історії з життя їхнього міста, які спочатку треба побачити, потім висловити свою думку і трансформувати. На початку дискусії глядачі обережно висловлювали думки, але з кожною історією ставали активнішими, виходили на сцену, показували, як би вони змінили ситуацію. Дуже важливо, щоб глядачі змінювали своє ставлення, поведінку, вчилися дивитись на себе з боку, а не просто давати поради. Форум-театр — це частина життя, де засобами мистецтва ми вирішуємо конфлікти», — розповідає Олена. 

Вона вже не вперше долучається до проєктів в Авдіївці. На її думку, вигадувати кожного разу нові проєкти не дуже легко, але часто можна долучитися до цікавих ініціатив та своїми компетенціями підсилити іншу активність. Тим паче, якщо в партнерів проєкту є спільний бекграунд, здобутий під час навчання в ІЛУ, спільне бачення, цінності та уявлення, як це може вплинути на наші громади. 

Залучення Спільноти випускників ІЛУ було не тільки однією з основних умов конкурсу малих грантів від Інституту лідерства та управління УКУ, але й допомогло створити якісний проєкт, спрямований на розвиток громади Авдіївки. На думку Євгенії Васильєвої, студентки Магістерської програми з управління неприбутковими організаціями ІЛУ, такі ініціативи — це і є можливість підтримувати Спільноту ІЛУ. 

«Разом з Тетяною, випускницею програми УНО 2017 року, ми вже мали досвід співпраці. Ми почали шукати серед наших, тих, хто працює в мистецькій сфері. Коли постало питання вибору лекторів, теж звертались до своїх, хто чим може допомогти. Так до нашої команди долучилися Микола Дорохов, Олена Кочанова та Наталія Шерекіна, яка допомагала нам з командотворенням. Завдяки такому мережуванню ми змогли створити якісний продукт, бо всі мають спільні цінності, базові знання: не треба комусь пояснювати, що і чому ти робиш», — говорить Євгенія.

Основними викликами під час роботи над проєктом організатори вважають логістичні проблеми: напружений графік залучених режисерів; діти та вчителі навесні мають додаткові клопоти з іспитами; труднощі з добираннями до Авдіївки з інших міст та поселення запрошених гостей. Ще однією складністю на початку роботи стали творчі виклики перед режисерами та залученими акторами. «Режисери приїжджали натхненні, хотіли працювати, але молоді, яка з ними працювала, було важко зрозуміти, що режисерам хочеться, як це не вчити текст, а говорити про свої внутрішні відчуття, про якусь проблему. Адже сучасний театр занурюється в проблему, намагається відшукати сенс і презентувати роздуми. Але з репетиціями люди знаходили зв’язок», — розповідає Євгенія. 

Фестиваль сучасної п’єси «Передмова» — це частина загального міського фестивалю мистецтв Авдіївки. Завдяки підтримці ІЛУ театральна частина стала окремим самодостатнім фестивалем. 

Загалом мистецький фестиваль мав декілька каналів фінансування, підтримку місцевої влади, підприємств, представників Міністерства культури, які допомогли запросити артистів для концерту. Так на сцені виступали Анжеліка Рудницька, Олександр Ярмак та інші. Літературний майданчик фестивалю підтримав Сергій Жадан. 

Організатори планують зробити фестиваль традиційним для міста. Уже з осені функціонуватимуть невеликі театральні гуртки. Також у планах започаткувати дискусійний клуб. «Фестиваль живе в людях. Цього року вони чекали на нього, тому нам хочеться залучати ще більше людей до активностей, особливо підлітків та молодь, яка працює на заводі. У такий спосіб ми зможемо позитивно впливати на їхнє самовизначення та профорієнтацію, адже за допомогою нашого цьогорічного фестивалю двоє випускників вирішили професійно пов’язати своє життя з театральним мистецтвом», — говорить Тетяна Переверзєва. 

За словами організаторів, головна мета фестивалю в місті, яке перебувало в інформаційному вакуумі, — не розважати громаду, а об’єднувати, навчати, формувати та змінювати. Будь-який фестиваль — це інструмент розвитку. Якщо його вдало використати, це і буде розвагою для містян. До того ж основою цього проєкту стало не тільки фінальне представлення театральних вистав, але всі освітні та мистецькі заходи, проведені протягом весни. 

Проєкт «Фестиваль сучасної п’єси “Передмова”» реалізований у рамках програми малих грантів за підтримки Інституту лідерства та управління Українського католицького університету та фундації Чарльза Стюарта Мотта (Charles Stewart Mott Foundation).

 

Анна Дорожко | Інститут лідерства та управління УКУ

Адреса

Український Католицький Університет
вул. Козельницька, 2а, офіс 310
Львів 79026, Україна
Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Телефон

+38 (032) 240-99-45 (#3627)
+38 (093) 20-60-310

Підписатись на розсилку