Міжнародний навчальний модуль – «це про спільну діяльність, об’єднання можливостей та створення соціальних змін»Наприкінці листопада минулого року студенти, випускники магістерської програми «Управління неприбутковими організаціями» та лідери громадського сектору України мали унікальну нагоду відточувати свою майстерність Зростати.Вести.Змінювати у рамках міжнародного навчального модуля «Соціальне підприємництво: маркетинг та філантропія». Упродовж тижневої мандрівки учасники модуля вивчали міжнародний досвід інституційної підтримки та супроводу соціальних ініціатив в організаціях та підприємствах Варшави, Берліна, Вроцлава, а також ділилися власним досвідом побудови ефективних моделей соціального підприємництва та розвитку екосистеми в Україні.


Про розвиток правових та організаційних інструментів просування та підтримки ініціатив соціального підприємництва та їх співпраці з органами місцевого самоврядування у Мазовецькому воєводстві Республіки Польща розповіла Катажина Бричковська (Katarzyna Bryczkowska) – бізнес-консультантка та радник місцевого центру підтримки соціального підприємництва LOWES BORIS.Організація BORIS є незалежною неурядовою організацією, яка працює у Польщі з 1992 р. та підтримує усі види громадської активності – від підтримки окремих осіб, громадських організацій до підтримки громадських ініціатив, спрямованих на вирішення масштабних соціальних проєктів у співпраці з бізнесом та органами місцевого самоврядування. Організація вірить і власним досвідом доводить, що розв'язання соціальних проблем можна досягти за допомогою внутрішніх сил самого суспільства.

Однак, попри суттєву фінансову підтримку ЄС та налагоджений алгоритм заснування та коучингу, соціальне підприємництво у Польщі потребує пошуку ефективних механізмів адвокації, особливо щодо неурядових організацій, які попри значно менші можливості співфінансування з європейських фондів, здійснюють вагомі соціальні прориви та виконують важливу роль у розбудові громадського сектору на реалізації соціальних ініціатив.Саме про розвиток співпраці, стандартів ефективності у третьому секторі Польщі та досвід адвокації від імені неурядових організацій поділився з учасниками модуля Лукаш Домаґала (Lukasz Domagala) – президент OFOP – всепольської федерації неурядових організацій.Про цікаві ініціативи підтримки соціальних інноваторів, супровід соціальних стартапів, а також досвід створення ефективних екосистем, у яких кожен може бути творцем змін на краще розповів учасникам міжнародного модуля Пьотр Колодзєй (Piotr Kolodziej) – представник ASHOKA. Від Пьотра ми також дізналися, що зовсім скоро ми станемо свідками появи на світ унікальної для України карти – мапи унікальних і впливових інституцій та індивідуумів, які змінюють сучасне українське суспільство та будують його майбутнє вже сьогодні.Під час навчального модуля учасники мали також чудову нагоду впродовж цілого дня вдосконалити та поглибити власні знання з фандрейзингу. Навчальна програма, яку майстерно провели Анджей Пєтруха (Andrzej Pietrucha) та Лідія Кучмєровська (Lidia Kuczmierowska), в організації FAOO – неурядовій організації, метою якої є підвищення рівня професійної діяльності суб’єктів третього сектору, що сприятиме більш ефективному виконанню їх соціальної місії.У рамках воркшопу від FAOO учасники працювали над визначенням стратегічних перспектив фандрейзингу у власних громадських організаціях, плануванням фандрейзингової кампанії, а також над вибором ефективних технік фандрейзингової комунікації.Систематизоване на натхненне узагальнення польського досвіду функціонування та підтримки соціальної економіки та соціального підприємництва учасники модуля отримали під час семінару Бартоломея Бартковняка (Bartolomiej Bartkowniak) та Александри Рак (Aleksandra Rak) в організації RCWIP - регіональному центрі підтримки неурядових ініціатив у Нижньосілезькому воєводстві Польщі.
Дізнатися про розвиток громадянського суспільства, цікаві соціальні стартапи та їх інституційну підтримку у Німеччині учасники міжнародного модуля змогли від Єлєни Штайн (Elena Stein)– співзасновниці, науковця та громадської лідерки СISR e.V. Berlin – Центру незалежних соціальних досліджень. Центр є некомерційним науково-громадським об’єднанням, основними цілями якого є проведення досліджень у сфері соціальних наук та сприяння розвитку громадянського суспільства у постсоціалістичних країнах.Учасники міжнародного модуля також відвідали унікальне соціальне підприємство Regenbogenfabrik, яке постало у пострадянському Берліні у 1981 р. на руїнах колишньої фабрики як наслідок боротьби активістів проти несправедливої та непродуманої політики житлової перебудови східного Берліна. У далекі 80-ті мешканці мікрорайону відстояли власне право на громадський простір та змогли збудувати унікальну модель солідарної економіки в рамках проєкту Фабрики Веселки.Сьогодні Фабрика Веселки це середовище співпраці поколінь, професійних досвідів та культур. Займаючи кілька невеликих будівель, Фабрика, насправді як Веселка, поєднує, здавалось би, непоєднувані речі та сфери діяльності.
Тут ви знайдете і гостинну їдальню, і веломайстерню, і столярний цех, і хостел, і кінотеатр, і кафе і навіть дитячий садок з ігровим майданчиком. Кожен охочий за символічну оплату може, наприклад, полагодити свій двоколісний або ж навіть створити авторські меблі, але, насамперед, кожен може співдіяти та ділитися власними уміннями, навичками, досвідом та часом. 
Як усе виникало, як працює і розвивається це унікальне місце у Берліні — Фабрика Веселки — розповів нам у цілком по-німецьки стриманій і водночас гостинній та натхненій екскурсії Енді Вольф (Andy Wolff), відповідальний за інформаційне бюро Фабрики. На Фабриці Веселки учасники модуля мали чудову нагоду ще раз переконатися у справжній силі громади, яка всупереч усім перешкодам, може створити стійку модель культурної й соціальної взаємодії та здатна творити проривні суспільні зміни.Незабутнім для учасників став також досвід відвідання дуже атмосферного, відкритого та цікавого соціального підприємства у Вроцлаві — Стара пекарня. За смачною вечерею учасники програми познайомилися з цікавим форматом поєднання культурного, художнього, гастрономічного, освітнього, терапевтичного простору у рамках ініціативи соціального підприємства, на якому працюють та щодня відкривають шанси повноцінної самореалізації та розвитку люди із фізичною неповносправністю. Стара пекарня не лише працевлаштовує таких людей, але є також осередком місцевого розвитку громади: тут збираються учасники «клубів за інтересами», презентують свою творчість митці та художники, активно працює молодь та створюється додаткова соціальна цінність для усього мікрорайону Вроцлава.Натхненні та збагачені академічним та практичним міжнародним досвідом соціального підприємництва учасники міжнародного модуля повернулися в України готові вже сьогодні зростати, вести та змінювати на краще свою громаду, країну та світ навколо.

Лейтмотиви відгуків учасників за результатом міжнародного навчального модуля (МНМ):

«МНМ – це можливість потрапити в середовище крутих людей»«МНМ – це можливість отримати знання, знайомства та досвід соціального підприємництва»«Коли розчиняєшся у роботі, в організації процесів, дуже є потрібним натхнення та усвідомлення, що ти у правильному напрямку і що твої «божевільні ідеї» мають підґрунтя і цілком реальні»«МНМ – це добрий копняк!», «потрібно починати вже зараз діяти!»МНМ – поштовх «власного та унікального, не зупинятися, шукати більше і глибше»МНМ – «це про спільну діяльність, об’єднання можливостей та створення соціальних змін»

«Натхненні люди надихають!»

Адреса

Український Католицький Університет
вул. Козельницька, 2а, офіс 310
Львів 79026, Україна
Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Телефон

+38 (032) 240-99-45 (#3627)
+38 (093) 20-60-310

Підписатись на розсилку