Матеріали конференції 2013

Думки Богдана Гаврилишина щодо морального лідерства:

"Цілий світ став надто матеріалістичним. Гроші – це одинока цінність, одинокий показник успіху та прогресу суспільства. В Україні ситуація гірша чим в більшості країн через корупцію не тільки на різних рівнях офіційних органів бюрократії, але і в підприємствах, і навіть у деяких недержавних організаціях. Нам тому дуже потрібне духовне і моральне відродження для бази етичної поведінки всіх людей у нашому суспільстві. Тому ключовий виклик сьогодні є сприяти такому відродженню. Це як раз ключовий обов’язок моральних лідерів. Вони самі через свою поведінку в минулому і сьогодні мають моральний авторитет заохочувати інших діяти етично, себто говорити правду « любити ближнього свого як себе самого», бути вільними людьми, нічого не боятись. Такими лідерами могли б бути не тільки старші люди знані в Україні,але й люди різного віку, навіть студенти, які в праці, у спілкуванні з іншими поводяться етичний спосіб і бачать добро в людях, а не тільки те, що є зло".

Владика Борис почав свій виступ з ілюстрації кризи лідерства у сучасному світі та запитав учасників, хто з них може назвати імена президентів Франції або Німеччини. Незнання лідерів сучасних держав не є чимось поганим або добрим, воно просто доводить тенденцію демократизації лідерства, важливість знаходження лідерів серед людей. 

Владика запропонував учасникам подумати над такими компетенціями лідера як розуміння таїнства людини, таїнство життя; повага до гідності, краси та таланту інших, ведення людей шляхом довіри, розуміння потенціалу кожного, довіра та відповідальність за шлях довіри.

Окремого обговорення та додаткових питань здобула тема глибинного слухання, слухання, яке йде поза фонетику, яке дозволяє почути не тільки слова, але і не висловлене, не проговорене - всю людину у цілісності.  Також владика Борис зупинився на питанні конкуренції, зауваживши, що відсутність моральної постави є приводом для того, що конкуренція принижує багатьох людей. І це питання на рівні управлінських стосунків, відповіді на яке зокрема шукає у своїй роботі Інститут лідерства та управління.

 

Президент фонду «Солідарність» (Польща) Кшиштоф Становські, який має досвід роботи заступником міністра освіти та закордонних справ, зробив цікаву доповідь про політичне лідерство. Пан Кшиштоф порівняв політика з вагітною жінкою, квитковим контролером в автобусі, з лікарем, адвокатом та боксером. Він запропонував учасникам подумати – як варто оцінювати роботу політика? Нажаль, часто ми оцінюємо не по реальних результатах, не по статистиці, не по тому що можемо виміряти, але по тому до якого рівня людям подобається той чи інший політик. Але результат є дуже важливим, і виконання обіцянок та турбота за результат відрізняють етичного, морального політика.

 

Правозахисниця з Луганська Лариса Заливна говорила про лідерство в громадському секторі, про якості, які є важливими для лідерів неприбуткових організацій. Доповідь пані Лариси містила результати цікавого опитування представників третього сектору, які визначали якості морального лідера. Крім гуманності, правдивості, працелюбності, толерантності, учасники дослідження визначали такі риси як внутрішня свобода, непримиренність зі злом, повага до гідності людини.

Пані Лариса також говорила про свій досвід, про людей, які її надихають в громадському секторі, щиро переживала за молодь, якій сьогодні нелегко знайти свій шлях моральності.

 

Євген Глібовицький, керуючий партнер консалтингової кампанії pro movа, у своїй доповіді наголосив на важливості довгострокового планування. За його словами, якщо є одна ниточка, за яку можна потягнути, щоб розплутати клубок з багатьох проблем, то це - горизонт планування. Значна частина речей які ми робимо сьогодні є ефективними в короткостроковій перспективі (дав хабар - вирішив проблему), але є надто небезпечними в перспективі довгостроковій.. Якщо ми приймаємо логіку, за якою завтра існує і ми можемо на нього впливати, то ми не будемо давати хабар і будемо ставитися до лідерства не як до статусу, а як до відповідальності.

У своєму виступі Євген також торкнувся питань різниці у сприйнятті цінностей в різних регіонах України. Він навів приклад примирення з поляками за схемою «Вибачаємо і просимо вибачення» та висловив думку, що можливо різним частинам України варто зробити те саме. Ці слова викликали оплески учасників.

 

Гість конференції з США Джон Кюрі говорив про важливість етики у фандрейзингу. Джон є членом ради директорів Української католицької освітньої фундації, спеціалістом із залучення коштів, який має значні успіхи у цій справі. Своїм прикладом він довів, що неетичні практики не призводять до успіху у справах. І варто бути чесним та відкритим, не приховувати і погані і хороші сторони справи, бо це питання довіри та відповідальності.

 

Вікторія Бриндза, соціолог та аналітик, говорячи про моральне лідерство та ЗМІ, наводила цитату Мирослава Мариновича «Дуже складно втриматися на ногах, коли ходіння на голові вважається нормою». Але навіть в такі часи варто шукати шляхів пильнувати свої вчинки, не вдаватися до брехні та зважати на цінності. Вікторія закликала учасників конференції завжди шукати смислів, не зупинятися в тому, щоб знову і знову запитувати себе «Чому я це роблю?». Також Вікторія запропонувала також дуже цікаве питання для обговорення в групах. Як лідеру бути водночас моральним та ефективним? як навчитися розділяти особистість та роль, яку вона виконує? Як виглядати моральним, звільняючи людину з посади, з якою вона не справляється? 

До учасників конференції з вітальним словом звернувся Голова Національної експертної комісії України з питань захисту суспільної моралі, доктор юридичних наук, член кореспондент НАПрН України професор Василь Костицький:

 Матеріали конференції можна завантажити тут    

Адреса

Український Католицький Університет
вул. Козельницька, 2а, офіс 310
Львів 79026, Україна
Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Телефон

+38 (032) 240-99-45 (#3627)
+38 (093) 20-60-310

Підписатись на розсилку